با گذشت 25 سال از انفجار الخبر یک قاضی جدید آمریکایی ایران را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از گذشت 25 سال از انفجار برج‌های الخبر در پادشاهی عربی سعودی که منجر به کشته شدن 19 تن از نیروهای آمریکایی و مجروح شدن صدها تن دیگر شد دادگاهی در آمریکا ضمن اشاره به این‌که عاملان انفجار از اعضای حزب‌الله سعودی بودند، ایران را به عنوان مسئول درجه یک آن عملیات تروریستی به پرداخت نزدیک به 900 میلیون دلار غرامت نقدی به خانواده‌های قربانیان محکوم کرد.

بیریل هاویل قاضی دادگاه در ایالت واشینگتن آمریکا هفته گذشته عاملان انفجار، طرح‌ریزان و تایید کنندگان آن را (ایران و بازوهای تروریستی‌اش) را به پرداخت غرامت مالی 819,120,000 دلار به 14 خلبان و 41 تن از افراد خانواده‌هایشان که در آن روز به دلیل وقوع انفجارهای الخبر در شرق سعودی درد و رنج کشیده و از آن موقع تا به حال همچنان درد و رنج می‌کشند، محکوم کرد.

از سویی وکیل مدافع قربانیان بنا به گزارش سایت نظامی Air Force Times گفته که عدالت برای این جنگجویان شجاع شاغل در نیروی هوایی آمریکا و خانواده‌هایشان محقق شد. این باعث امتیاز و افتخار برای من است که برای تحقق عدالت و گرفتن غرامت برای این خانواده‌ها دفاع می‌کنم.

مجازات رژیم ایران

وکیل مدافع قربانیان انفجارهای الخبر همچنین افزود که گذشت بیش از دو دهه از این حمله از پشتکار و تلاش‌هایمان نکاسته است و هر جا نیاز باشد به تلاش برای مجازات رژیم ایران به دلیل دست داشتن آن در این حمله ادامه خواهیم داد.

بنا به حکم صادره از این دادگاه و با استناد به احکام صادره در پرونده‌های مشابه قبلی و ارزیابی میزان آسیب دیدگی و معلولیت به هر کدام از خلبانان ما بین 3 الی 7 میلیون دلار غرامت پرداخت می‌شود.

همچنین بنا به همان حکم به آسیب دیدگان و افراد خانواده‌هایشان که در این پرونده آمده است با توجه به مفاد قانونی و میزان آسیب‌‌هایی که به عزیزانشان وارد شده‌اند ما بین 1.25 میلیون تا 4 میلیون دلار غرامت پرداخت می‌شود.

در مقابل اما ایران از واکنش به چنین شکایت‌هایی خودداری کرده است.

پیش‌بینی می‌شود از اموال و دارایی‌های ایران که در آمریکا یا دیگر کشورهای جهان بلوکه شده برای پرداخت غرامت به قربانیان این پرونده استفاده شود.

روزنامه تایمز نظامی همچنین گزارش‌هایی را درباره پرونده‌های قضایی مشابه مربوط به سربازان قدیمی و خانواده‌هایشان که از حملات تروریستی در عراق و به دست گروه‌های مورد حمایت ایران درد و رنج کشیده‌اند پرداخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size