غیر قانونی قلمداد شدن اقدام آمریکا علیه سلیمانی و تعارض آن با حقایق میدانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اگنس کالمرد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد اقدام آمریکا در حمله پهپادی به قاسم سلیمانی را که به کشته شدن این فرمانده نظامی ایران گردید، «غیرقانونی» خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کالمرد کارشناس ویژه سازمان ملل متحد در مورد اعدام‌های فراقضایی سریع یا خودسرانه گفت که آمریکا در توضیح حمله به کاروان حامل سردار قاسم سلیمانی و اثبات ادعایش مبنی بر وجود «تهدیدی جاری یا قریب‌الوقوع» علیه منافعش، نتوانسته شواهد کافی ارایه دهد.

خانم کالمرد در گزارش خود تصریح کرده که قتل هدفمند قاسم سلیمانی بر خلاف منشور سازمان ملل متحد روی داده است.

او در کنار این ترور به موارد فزاینده استفاده از پهپادهای نظامی برای قتل هدفمند از سوی دولت‌ها اشاره کرده و خواستار تدوین قوانین و مقررات بین‌المللی جدید برای تعیین محدوده قانونی استفاده از پهپادهای نظامی شده است.

تعارض این گزارش با حقایق میدانی

این در حالی است که گزارش کالمرد با نتایج تحقیقات اجرا شده در خصوص سلیمانی در تناقض آشکار قرار دارد که چهره ای محوری در سازماندهی و اجرای حملات ایران علیه نیروهای آمریکا در عراق به حساب می آمد و در کنار اقداماتش به عنوان فرمانده سپاه قدس در آموزش و مسلح سازی شبه نظامیان وابسته به ایران از جمله کتائب حزب الله عراق، نقش اساسی در ایجاد شبکه های نیابتی ایران در خاورمیانه ایفا کرد.

در این راستا حقایق میدانی گویای این واقعیت است که سلیمانی( 62 ساله)، مغز متفکر نبردهای منطقه ای ایران برای اعمال کنترل منطقه ای این نظام بود و یکی از خشن ترین فرماندهان نظامی در طول سال های دور و. دراز پس از بهار عربی و همچنین نبرد علیه داعش قلمداد می شود.

شایان ذکر است که واشنگتن او را به دست داشتن و برنامه ریزی عملیات شبه نظامیان نیابتی ایران در حمله علیه نیروهای آمریکا در منطقه متهم کرده است.

افزون بر این موارد، سلیمانی در حمله 27 دسامبر 2019 علیه پایگاه نظامی عراق در نزدیکی کرکوک مسسئولیت مستقیم داشته که طی آن این پایگاه هدف هدف بیش از 30 راکت قرارگرفت که منجر به کشته شدن یک پیمان کار غیر نظامی امریکایی و 4 نفر دیگر و زخمی شدن دو دو سرباز آمریکایی و دو سرباز عراقی گردید.

وانگهی د رحالی که در گزارش کالمرد آمده است که « روند اقدام آمریکا در حذف فیزیکی سلیمانی، غیر قانونی بوده است»، اطلاعات قابل توجهی پیرامون نقش محوری سلیمانی در سازماندهی راهبردی و اقدامات نظامی ایران در سوریه و عراق در دست می باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید