کریمی قدوسی: انفجار نطنز به دلیل حضور بازرسان آژانس بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به نظر جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران بخشی از خرابکاری به دلیل حضور مستمر بازرسان آژانس در این منطقه بوده است.

به گزارش سایت خبری « مدارا»، کریمی قدوسی سه‌شنبه 7 ژوئیه با بیان اینکه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 6 مرتبه از سایت هسته‌ای آسیب دیده نطنز بازدید کرده بودند، گفت: «بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قالب پروتکل الحاقی 6 بار از نقطه‌ای که در سایت هسته‌ای نطنز خرابکاری صورت گرفت، بازدید کردند. این اتفاق را ناشی از نفوذ بازرسان و جمع آوری اطلاعات و اخبار به نفع رژیم صهیونیستی نیز می‌توان تحلیل کرد و معتقدیم بخشی از خرابکاری به دلیل حضور مستمر بازرسان آژانس در این منطقه بوده است.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با بیان اینکه سایت هسته‌ای آسیب دیده نطنز یکی از مراکز مونتاژ ماشین‌های غنی سازی بوده است، گفت: «این سایت پیش از این به بهره برداری رسیده و ما هم حدود سه ماه پیش از این سایت بازدید کردیم. رخداد نطنز ابعاد مختلفی دارد که به لحاظ امنیتی امکان رسانه‌ای شدن ندارد اما کمیسیون امنیت ملی در نشست با وزیر اطلاعات به بررسی بیشتر ابعاد حادثه خواهد پرداخت.»

رخداد نطنز، پروتکل الحاقی را زیر سوال می‌برد

نماینده مرم مشهد و کلات در مجلس ایران افزود: «رخداد پیش آمده و بازدیدهای انجام گرفته موضوع پروتکل الحاقی را زیرسوال می‌برد زیرا دسترسی بازرسان به این مراکز فقط با تمسک به پذیرش ایران طبق پروتکل الحاقی ممکن است.».

وی افزود: «در صورت که پروتکل الحاقی در میان نبود، مانند کشورهای دیگر بازرسی‌های آژانس خیلی محدود بود و آنها هم هیچ حق و ادعایی نمی‌توانستند داشته باشند.»

کریمی قدوسی تصریح کرد: ما در قالب معاهده پادمان و آژانس فقط مراکز را معرفی می‌کنیم، آنها حتی اجازه بازدید از شکل و قواره ماشین‌های غنی سازی را ندارند. کما اینکه بسیاری از کشورهای عضو آژانس موقع بازدید و ورود به سایت، ماشین‌های غنی سازی را می‌پوشانند.

گفتنی است که یکشنبه گذشته، محمدباقر قالیباف هم در جلسه علنی مجلس، شورای حکام و آژانس را به «جاسوسی» و «زیاده‌خواهی» متهم کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید