اعتبار گذرنامه ایران در دوران حسن روحانی 108 پله سقوط کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از زمان روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهوری ایران 6 سال و 11 ماه و 4 روز می‌گذرد. او در سوم آگوست 2013 به عنوان هفتمین رئیس‌جمهوری ایران روی کار آمد و یکی از مهم‌ترین وعده‌هایش افزایش اعتبار گذرنامه ایران در جهان بود، اما حالا رده‌‎بندی‌ها نشان می‌دهد در دوره ریاست‌جمهوری او گذرنامه ایران 108 سقوط کرده و از رده 86 به رده 194 رسیده است.

براساس آخرین رده‌بندی ارائه شده از سوی وبگاه پاسپورت ایندکس، ایران از نظر ارزش اعتبار گذرنامه در قعر جدول جهانی و در کنار جنگ‌زده‌ترین کشورهای جهان قرار گرفت. ایران تنها یمن، سومالی، سوریه، افغانستان و عراق را پشت سر دارد و در رده 194 از میان 199 کشور جهان قرار گرفت.

در 5 آوریل 2017 پایگاه مشرق‌نیوز با استناد به رده‌بندی‌ها و ارزش‌گذاری‌ها موسسه Henley and Partners گزارش کرده بود که وعده‌های روحانی در این زمینه محقق نشده و از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، جایگاه گذرنامه ایران در فهرست‌معتبرترین گذرنامه‌ها 12 پله سقوط کرده و گذرنامه ایرانی در کنار گذرنامه‌های کشور اریتره، اتیوپی، فلسطین و سودان در رده 98 ایستاده و دارندگان تنها می‌توانند به 40 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند. در پایان کار دولت احمدی‌نژاد و زمان آغاز به کار دولت روحانی گذرنامه ایرانی در رده هشتاد و ششم جهانی قرار داشت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در ماه ژوئیه 2020 در مقایشه با آگوست 2013 یعنی زمان روی کار آمدن روحانی، اعتبار گذرنامه ایران 108 پله سقوط کرده است.

در حال حاضر تنها کشورهای یمن، سومالی، سوریه، افغانستان و عراق اوضاع بدتری از ایران دارند و گذرنامه ایران در کنار گذرنامه این کشورها در قعر رده‌بندی اعتبار گذرنامه‌ها قرار دارد.

دارندگان گذرنامه ایرانی در حال حاضر تنها می‌توانند به کشورهای هائیتی، میکرونزی، ترکیه و دو کشور دیگر بدون ویزا سفر کنند. 28 کشور دیگر دنیا به ایرانیان در بدو ورود ویزا می‌دهند و برای ورود به 165 کشور دنیا ایرانیان به ویزا نیاز دارند.

کشورهای ژاپن و نیوزلند در رده اول و فنلاند، اتریش، لوکزامبورگ، ایرلند، کره‌جنوبی و سوئیس در رده دوم معتبرترین گذرنامه‌های جهان ایستاده‌اند.

امارات متحده عربی معتبرترین گذرنامه را در میان کشورهای عربی دارد و در رده پانزدهم جهانی ایستاده است. شهروندان اماراتی به 95 کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید