روحانی: بازی با قیمت ارز و سکه عملیات روانی دشمن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس‌جمهوری ایران ادعا کرد که اقتصاد این کشور تحت مدیریت است و به گفته او بازی با قیمت ارز، سکه و بازار سرمایه از متغیرهای اصلی عملیات روانی دشمن برای آشفته کردن اقتصاد این کشور است.

با جهش دوباره نرخ ارز در بازار ایران و افزایش انتقادات به دولت، رئیس‌جمهوری ایران «دشمن» را باعث ایجاد این بحران اعلام کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، یکشنبه 5 ژوئیه 2020، حسن روحانی در جلسه ستاد اقتصادی دولت، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را «جنگ اقتصادی دشمنان» خواند و با اشاره به شیوع ویروس کرونا، اعتراف کرد که مردم در شرایط سختی هستند و دوران دشواری در حال طی شدن است.

به گفته او مشکل برای صادرات نفت و موانع انتقال دارایی‌های ایران به داخل از جمله ابزار به کار رفته علیه ایران است.

رئیس‌جمهوری ایران ادعا کرد که اقتصاد این کشور تحت مدیریت است و به گفته او بازی با قیمت ارز، سکه و بازار سرمایه از متغیرهای اصلی عملیات روانی دشمن برای آشفته کردن اقتصاد این کشور است.

روحانی با بیان این ادعا که طی سه سال گذشته با اعمال تحریم‌ها، نبود صادرات نفت و مشکلات ایجاد شده در مورد وصول دارایی‌های ارزی ایران در خارج از کشور، قیمت ارز کنترل شده است، گفت: «در ماه‌های گذشته با مسدود شدن مرزها به دلیل شیوع ویروس کرونا وقفه‌ای در صادرات و واردات کالا ایجاد شد اما ملت شریف ایران مطمئن باشند که با بازگشت مبادلات تجاری به روال قبل از کرونا، در ماه‌های آینده بازار صادرات و واردات به حالت طبیعی بازخواهد گشت و به یک ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید».

گفتنی است، نرخ دلار در صرافی‌های مجاز و بانک‌ها از 15022 تومان در 24 مارس به 18350 تومان در 18 ژوئن رسید که بیش‌ترین نرخ ثبت شده در سامانه سنا تا این روز بود.

نرخ دلار در بازار آزاد نیز در 18 ژوئن به 18820 تومان رسید که چنین نرخی به جز مدت کوتاهی در سال 2018، سابقه نداشت.

نرخ دلار در سامانه سنا در 22 ژوئن به رکورد جدید 18600 تومان رسید و هر دلار در بازار آزاد نیز با قیمت بالاتر از 19 هزار تومان معامله شد. طی روزهای بعد نیز نرخ دلار برای اولین بار و به طور بی‌سابقه‌ای به بالای 20 هزار تومان رسید و نرخ یورو از 23 هزار تومان بیشتر شد و قیمت سکه طلا هم به 8 میلیون و 800 هزار تومان رسید.

در واکنش به این بحران ارزی، یک نماینده مجلس ایران، امروز با انتقاد از سیاست‌های دولت دوازدهم، تاکید کرد که مشکلات کنونی توان پاسخگویی را گرفته است از این رو باید استیضاح رئیس‌جمهوری انجام شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری خانه‌ ملت، محمدتقی نقدعلی در نشست علنی امروز مجلس، در اخطاری با استناد به ماده 152 قانون اساسی، گفت: «تذکرات مربوط به وزیر امور خارجه مثنوی هفتاد من است، باید محکمه‌ای باشد، قاضی عادلی باشد و نه فقط آقای ظریف بلکه رئیس‌جمهور را به خاطر خیانت‌هایی که به مملکت کرده، محاکمه کند».

نقدعلی با اشاره به اینکه مشکلات کنونی نتیجه سیاست‌های روحانی و تیم همراهش است، خاطرنشان کرد: «آقای قالیباف؛ نشستن و گوش دادن به حرف‌های وزرا بی‌ثمر است، استیضاح رئیس‌جمهور را کلید بزنید».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید