رویترز: کاهش حمایت مالی ایران از گروه‌های شیعه عراقی در اثر تحریم‌ها و کرونا ‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز از قول منابع آگاه گزارش داد که پیآمدهای بحران کرونا و تحریم‌های آمریکا میزان کمک نظام ایران به گروه‌های شیعه عراقی کاهش یافته است.

به گفته سه فرمانده گروه‌های شبه نظامی شیعه و یک مقام عراقی آگاه از فعالیت‌های رژیم ایران در این کشور تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا، از جمله بسته شدن مرزها برای جلوگیری از انتقال ویروس، کمک‌های مالی تهران به گروه‌های شیعه عراقی به شکل چشمگیری کاهش یافته است. این سه فرمانده افزودند کمک‌های مالی ایران معمولا در ازای فعالیت‌های مسلحانه این گروه‌ها از جمله حمله به مخالفان نظام و یا حمله به اهداف آمریکایی پرداخت می شود.

رویترز در ادامه آورده است: «یکی از فرماندهان یک گروه شبه نظامی نیرومند شیعه گفت کمک‌های مالی ایران به این گروه‌ها از حدود 5 میلیون به 2 تا 3 میلیون دلار در ماه کاهش یافته است. به گفته او تحت تاثیر این وضعیت گروههای شیعه مجبور هستند نیاز مالی خود را به اشکال دیگری از جمله فعالیت‌های اقتصادی تامین کنند.»

برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز به خبرگزاری رویترز گفت: «کاهش کمک مالی ایران به گروه‌های شیعه عراق نشان می دهد که سیاست فشار حداکثری آمریکا برای محدود کردن منابع مالی نظام روی کمک آن کشور به گروههای تروریستی نیابتی با هدف بی‌ثبات کردن منطقه تاثیر گذاشته است.»

کاهش کمک‌های مالی ایران به گروه‌های شیعه عراقی درعین حال با کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران همزمان شده است. به گفته سه فرمانده گروه‌های شیعه عراقی کشته شدن قاسم سلیمانی برای فعالیت این گروه‌ها در عراق و سوریه و پیشبرد اهداف جمھوری اسلامی در منطقه یک ضربه سنگین بود.

گفتنی است که شبه نظامیان عراقی مورد حمایت نظام در طول نبرد با گروه موسوم به «خلافت اسلامی» در سال 2017 در تشکیلاتی تحت عنوان «حشد الشعبی» سازماندهی شدند. این تشکیلات و نیروهای تحت فرمان آن مدتی بعد به طور رسمی در ارتش عراق ادغام شده و در عملیات‌های انتظامی و نظامی شرکت کرده اند.

یک سخنگوی «حشد الشعبی» حاضر نشد در مورد ارتباط این گروه‌ها با جمھوری اسلامی اظهار نظر کند. او گفت حشد الشعبی بودجه و تسلیحات خود را از مجاری رسمی حکومت عراق دریافت می‌کند هر چند منشاء اصلی این کمک‌ها می‌تواند جمھوری اسلامی باشد.

علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیز در پاسخ به سئوال خبرگزاری رویترز در مورد کاهش کمک مالی جمھوری اسلامی به گروه‌های شیعه عراق گفت: «هدف از پخش این شایعات ایجاد اختلاف بین دو کشور است ولی این شایعات محکوم به شکست است.»

او افزود٬ جمهوری اسلامی همواره از حکومت عراق حمایت کرده ولی در امور داخلی آن کشور دخالت نمی‌کند.

به گفته فرمانده یکی از گروه‌های شبه نظامی شیعه قبل از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا حجم کمک‌های مالی جمھوری اسلامی به گروه‌های عراقی بین 12 تا 15 میلیون دلار در ماه بود.

سه فرمانده گروه‌های شبه نظامی شیعه به خبرگزاری رویترز گفتند علاوه بر کاهش حجم کمک مالی، تحت تاثیر بسته شدن مرزها به دلیل شیوع ویروس کرونا سایر کمک‌های جمھوری اسلامی از جمله ارسال مهمات و آموزش پیکارجویانی که به سوریه اعزام می‌شوند، مختل شده است.

یکی از این فرماندهان گفت، تمامی آموزش‌های نظامی که مواردی مثل جنگ شهری، استفاده از موشک‌های ضد تانک و کاربرد پهپاد را شامل می شد، متوقف شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید