رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران: اثبات منشا و فاعل حملات سایبری کار سختی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران، درباره منشاء حملات سایبری به این کشور، اعلام کرد اثبات اینکه حمله از سوی دشمن یا کشور خاصی بوده یا عامل آن ویروسی رها شده در فضای سایبر است، کار چندان راحتی نیست و مشخص شدن منشا و فاعل حمله کار سختی است زیرا نیاز به همکاری بین‌المللی دارد و در چنین حوادثی، بحث احتمال و گمان مطرح است.

در پی تایید وقوع انفجار و آتش‌سوزی در بخشی از تاسیسات هسته‌ای نطنز از سوی مقامات رسمی ایران، در حالیکه چند روز پیش از آن، در پایگاه نظامی خجیر نیز انفجاری رخ داده بود، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران توضیحاتی در این باره ارائه کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران، جمعه 3 ژوئیه 2020، با بیان اینکه فناوری‌های پیشرفته علاوه بر منافع، تهدیداتی به ‌همراه دارند گفت: «اگرچه شبکه‌های اجتماعی کارکردی ضروری در زندگی مردم دارد ولی می‌تواند برای کنترل افکار عمومی و مردم کشورهای دیگر و ایجاد آشوب‌ها و برهم زدن نظم و امنیت هم مورد استفاده قرار گیرد».

او با اشاره به حادثه‌های آتش‌سوزی در صنایع پتروشیمی ایران در سال‌های گذشته توضیح داد: «فرض اولیه این بود که شاید منشاء این حوادث، حمله‌های سایبری و خرابکارانه باشد ولی با بررسی‌های ما مشخص شد تقریبا تمام این حوادث در لایه‌های ایمنی به وجود آمده بود».

جلالی در مورد آنچه در بندر رجایی رخ داده است نیز اظهار کرد: «دو شرکت بخش خصوصی در سیستم حمل و نقل بندر شهید رجایی کار هماهنگی ترابری را انجام می‌دادند. یک آسیب‌پذیری سیستماتیک در سیستم فناوری اطلاعات آنها وجود داشت که این آسیب‌پذیری سبب شد تا در حدود دو تا سه ساعت توقف کار داشته باشند. این در حالیست که چند ماه قبل از این حادثه در این بندر رزمایشی داشتیم و اشکالات و ضعف‌ها را استخراج کرده بودیم».

او درباره منشا و فاعل حملات سایبری تاکید کرد که شناسایی منشا و فاعل حمله چندان راحت نیست و بررسی اینکه آیا این حمله از سوی دشمن یا کشور خاصی بوده یا عامل آن ویروسی رها شده در فضای سایبر باشد کار سختی است زیرا نیاز به همکاری بین‌المللی دارد و این همکاری در دنیا تعریف نشده است از همین رو بیشتر در چنین حوادثی، بحث احتمال و گمان مطرح است.

جلالی اعتراف کرد که در چند ماه گذشته به علت آسیب‌پذیری‌هایی که در فضای سایبری وجود دارد و هجوم فعالیت‌ها به فضای سایبری به دلیل شیوع ویرس کرونا، برخی از این خدمات که صد در صد امن نبود روی فضای وب ارائه شده و این وضعیت شرایط را برای هکرها مساعد کرد تا دسترسی‌هایی پیدا کنند و اختلالاتی به وجود آورند.

گفتنی است، ایران بلافاصله پس از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در سایت غنی‌سازی اورانیوم نطنز این خبر را به رسانه‌ها اعلام کرد اما آن را کم‌اهمیت جلوه داد و تاکید کرد که این حادثه به دور از هرگونه تلفات جانی و خطر ناشی از نشت آلودگی است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در این باره گفت: «یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شده است».

اما برخی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال حمله اسرائیل و یا انجام حملات سایبری یا خرابکارانه از سوی برخی معترضان داخلی به سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران مطرح شد که تاکنون به اثبات نرسیده است.

آمریکا نیز در واکنش به این حادثه بار دیگر از سیاست‌ مقامات جمهوری اسلامی انتقاد کرد. یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفت: «این رویداد بار دیگر یادآوری می‌کند که رژیم ایران چگونه همچنان با نادیده گرفتن نیاز‌های اصلی و واقعی مردم این کشور برنامه هسته‌ای گمراه کننده خود را در اولویت قرار می دهد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید