ایران؛ حکم پنج سال حبس فریبا عادلخواه قطعی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که درخواست تجدیدنظر در رای صادره برای فریبا عادلخواه رد شده و حکم دادگاه بدوی تایید شده است.

فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی-فرانسوی که به عنوان انسان‌شناس دانشگاه ساینس پو کار می‌کرد، سال گذشته به اتهام جاسوسی بازداشت شد. رسانه‌های ایران در تاریخ 16 مه 2020 گزارش دادند که قوه قضائیه این کشور، عادلخواه را به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به حکم غیرقطعی 6 سال حبس محکوم کرد که امروز سخنگوی قوه قضاییه از قطعی شدن آن خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، سه‌شنبه 30 ژوئن 2020، غلامحسین اسماعیلی درباره پرونده محکومیت فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی-فرانسوی که سال گذشته دستگیر شد گفت: «دادگاه بدوی ما در خصوص این فرد درخواست تجدیدنظر در رای صادره را کرده بود و این رای به تجدید نظر رفته و اخیرا حکم دادگاه بدوی تایید شده است».

او در ادامه توضیح داد که عادلخواه به لحاظ ارتکاب جرایمی امنیتی به تحمل پنج سال حبس محکوم شده و یک حبس یک و نیم ساله هم دارد که در نهایت همان حبس پنج‌ ساله با احتساب ایام بازداشت موقت اجرا خواهد شد.

عادلخواه چند ماه را در ایران و در شهر قم ساکن بوده و پیرامون حوزه علمیه تحقیق می‌کرده ‌است، اگرچه او یک پژوهشگر است اما به نظر می‌آید نفوذ و تحقیق او از حوزه علمیه و روحانیون همزمان با رفت و آمد او به ایران در حالی که با رسانه‌های اروپایی نیز گفت‌وگو می‌کرد، رسانه‌هایی که در نظام ایران با عنوان «معاند» خوانده می‌شوند، باعث افزایش ظن نسبت به او شد.

روزنامه فیگارو 8 سپتامبر 2019، طی یادداشتی که در صدمین روز بازداشت فریبا عادلخواه منتشر شد، نوشت که یکی از عوامل محتمل بازداشت او این است که مقام‌های جمهوری اسلامی قصد دارند عادلخواه را با یک ایرانی زندانی در فرانسه مبادله کنند.

از سوی دیگر، رولان مارشال دیگر پژوهشگر فرانسوی و شریک زندگی فریبا عادلخواه، در ژوئن 2019 و زمانی‌ که برای دیدار با عادلخواه به ایران رفته بود توسط سپاه بازداشت شد.

مارشال، در مارس 2020 در جریان تبادل زندانی بین ایران و فرانسه آزاد شد. جلال روح‌الله‌نژاد که با مارشال مبادله شد یک ایرانی ‌است که از بیش از یک سال پیش به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در فرانسه زندانی بود و قرار بود به آمریکا تحویل داده شود.

دوشنبه 21 مارس 2020 به دنبال آزادی رولان مارشال، دفتر رئیس‌جمهوری فرانسه از جمهوری اسلامی خواست تا فریبا عادلخواه را نیز آزاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید