واکنش افغان‌ها به دفن شهروند افغانستان در ایران: اشک تمساح نریزید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بقایای جسد نسیم افغانی شهروند افغانستان کشته شده در جنگ ایران – عراق امروز سه‌شنبه 30 ژوئن در شهر مشهد دفن شد، اما شماری از کاربران افغان در این مورد واکنش‌ نشان دادند و خطاب به دولت ایران نوشتند، اشک تمساح نریزید.

یوسف پاشا کاربر افغان نوشت: «این‌ها همه سیاه بازی رژیم دیکتاتور ایران است که با این کار می‌خواهند جنایت‌هایی را که در حق مردم مظلوم افغانستان انجام می‌دهند را سرپوش بگذارند ولی چهره کثیف رژیم جنایتکار ایران در دنیا معلوم است و انشاالله به‌زودی این حکومت دیکتاتوری نابود می‌شود».

Advertisement

عثمانی عثمانی کاربر دیگر افغان نوشت: «چون در این روزها موج از اعتراضات در تمام جهان علیه رژیم آخوندی و جنایت‌پیشه ایران بخاطر غرق کردن کارگران افغان در دریای هریرود و به آتش کشیده مسافران افغان حومه شهر یزد صورت گرفت. حالا رژیم آخوندی متوجه شده و بخاطر افغان‌ها اشک تمساح می‌ریزد».

باران افغان کاربر دیگر نوشت: «چی کارهای نمایشی!! از یک طرف افغان‌ها را زنده زنده آتش می‌زنند و به دریا غرق می‌کنند و از طرف دیگه اشک تمساح می‌ریزند!».

عبدالحمید محمدی کاربر دیگر افغان نوشت: «مرده پرستی چه فایده‌ایی داره وقتی زنده‌های مان را در دریا غرق می‌کنید و در جاده می‌سوزانید؟»

پیکر نسیم افغانی به دستور رهبر ایران به مشهد دفن شد

مقام‌های ایرانی اعلام کردند که بقایای اجساد 192 سرباز کشته شده در جنگ ایران – عراق دوشنبه 22 ژوئن 2020 از مرز شلمچه به ایران منتقل شد که در میان آن بقایای جسد یک مهاجر افغان بنام «نسیم افغانی» نیز شامل است که به دستور علی خامنه‌ای رهبر ایران جسد نسیم افغانی در مشهد دفن شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسین عشقی فرمانده قرارگاه عملیاتی کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح ایران گفت، نسیم افغانی در سال 1362 خورشیدی در عملیات «والفجر 1» کشته شد و بقایای جسدش به ایران منتقل شد.

عشقی اضافه کرد، جسد «نسیم افغانی فرزند میرزا محمد، 31 ساله به شماره پلاک CG519-396 اعزامی از لشکر 5 نصر خراسان در منطقه عملیاتی والفجر یک (فکه) تفحص و شناسایی شده است».

در همین حال، خبرگزاری تسنیم نوشت: «در سال 64 یگانی به نام تیپ ابوذر شکل گرفت که رزمندگان این تیپ مجاهدان افغانستانی بودند؛ البته فرمانده آن ایرانی و "محمدرضا حکیم‌جوادی" نام داشت».

این خبرگزاری در ادامه نوشت: «افغانستانی‌های مقیم تهران، قم، کاشان و حومه‌ این شهرها در پادگان‌های سپاه دوره‌های آموزش تخصصی تخریب، شناسایی و... را گذراندند».

خبرگزاری تسنیم در ادامه ذکر کرد در جبهه‌های جنگ ایران و عراق دو هزار افغان کشته شدند.

گفتنی است بقایای جسد یک مهاجر افغان کشته شده در جنگ ایران و عراق در شرایطی به مشهد دفن شد که در سال‌های اخیر دولت ایران هزاران مهاجر افغان را تحت نام «لشکر فاطمیون» به جنگ سوریه فرستاد که براساس گزارش‌ها، در جنگ سوریه هزاران مهاجر افغان نیز کشته شدند.

از سوی دیگر نیروهای ایرانی اخیراً در چندین مورد دست به کشتن مهاجرین افغان زدند که باعث تظاهرات و واکنش‌های تند برخی سیاسیون و شهروندان افغان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم