وال استریت ژورنال: انفجار سایت پارچین خرابکاری یا حادثه؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در گزارش روز جمعه 26 ژوئن روزنامه وال استریت ژورنال، پیرامون انفجار در نزدیکی سایت پارچین در شرق تهران، آمده است: «انفجار بزرگی در نزدیکی یک سایت کلیدی نظامی در ایران رخ داد. وزارت دفاع ایران گفت این حادثه بر اثر انفجار یک مخزن گاز صنعتی در یک منطقه مدنی پارچین بوده است. پایگاه نظامی پارچین یک مجتمع عظیم است که به توسعه و تولید موشک و مهمات اختصاص داشته و شامل چندین سایت آزمایشی است. مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی گفته بود پارچین دست کم تا سال2004 برای آزمایش مواد انفجاری استفاده می‌شد که می‌توانسته برای تسلیحات اتمی استفاده شود. سایت نظامی موشکی خجیر نیز در محوطه عمومی این انفجار قرار دارد».

به نوشته این روزنامه، انفجار جمعه احتمالاً سؤالاتی را در مورد اینکه این انفجار یک حادثه یا خرابکاری بوده باشد مطرح می‌کند.

وال استریت در ادامه گزارش خود افزود که انفجار بزرگی در سال 2011، بخش‌های وسیعی از زرادخانه بیدگنه در یک پایگاه موشکی در 30مایلی غرب پایتخت را نابود کرد و منجر به کشته شدن 17 نفر از اعضای سپاه پاسداران از جمله حسن مقدم گردید که از مهمترین چهره‌های توسعه برنامه موشکی ایران بود.

شایان توجه است که اوایل ژوئن جاری، کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نخستین قطعنامه این شورا از سال 2012، به محکومیت نظام ایران به‌خاطر همکاری نکردن با تحقیقات آن در زمینه فعالیت‌های اتمی رژیم ایران رأی دادند.

این در حالی است که شمخانی دبیر شورای عالی امنیت رژیم مدعی است که این انفجار، مربوط به یک مخزن گاز صنعتی در حاشیه یکی از مراکز وزارت دفاع بوده و هیچ ارتباطی با تأسیسات نظامی واقع در این منطقه ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم