آیا تاکید مشاور روحانی بر اصل مذاکره نشانی از رویکرد ایران برای مذاکره با آمریکاست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمید ابوطالبی مشاور سیاسی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تاکید دارد که بدون پذیرشِ اصل مذاکره، هیچ راهی برای خروج دائمی از بحران‌ها وجود ندارد.

خبرگزاری کانون دانش آموزان ( پانا) در گزارش اخیرخود درمورد دیدگاه‌های حمید طالبی با اشاره به توئیت‌های اخیر او به نقل از وی نوشت: در «مذاکره ‌اصیل» باید پذیرفت که مذاکره تنها راه تأمین دائمی منافع ملّی است؛ هدف مذاکره، تأمین منافع ملّی و نه تغییر در خلق و خو است.

أبو طالبی درتوضیح این دیدگاه خود آورده است که «مذاکره باید دارای استراتژی و به دور از اعتماد و اطمینان باشد؛ مذاکره برای تعامل متوازن است، حتّی برای بکارگیری سپر و نیزه هم باید به مذاکره باور داشت.

به نظر ابوطالبی مذاکره، ارتباطی به این که طرف مقابل کیست ندارد، این نادرست‌ترین برداشت از خودِ مذاکره است؛ اصل مذاکره با چگونگیِ انجام آن متفاوت است و نادرستیِ چگونگیِ انجام آن در مراحل مختلف به معنای نادرستیِ مذاکره نیست؛ بدون پذیرشِ اصل مذاکره، هیچ راهی برای خروج دائمی از بحران‌ها وجود ندارد.

کارشناسان مسائل داخلی ایران این سخنان ابوطالبی و تاکید او بر اصل مذاکره به عنوان تنها راه خروج دائمی از بحران، می تواند گویای خط مشی کنونی دولت ایران باشد که آشکار و پنهان می کوشد باب گفت و گو با آمریکا از طرق غیر مستقیم ( مانند مبادله زندانیان) یا حتی مستقیم (سخنان اخیر روحانی در جلسه هیات دولت ) بگشاید.

شایان ذکر است که حمید ابوطالبی دیپلمات ایرانی، رئیس گروه مطالعات آسیای مرکز تحقیقات استراتژیک و معاون سیاسی دفتر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران است. وی پیش از این سفیر ایران در استرالیا، اتحادیه اروپا، بلژیک، ایتالیا، مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه و معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهور بوده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید