.
.
.

نماینده مجلس ایران: کشتارها محصول افزایش قیمت بنزین بود وزیر کشور باید محاکمه شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک نماینده مجلس ایران با بیان اینکه محصول افزایش قیمت بنزین در آبان‌ماه 98 کشتار و آتش‌سوزی بود، محاکمه وزیر کشور ایران را در دادگاه، خواستار شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، اردشیر مطهری در نشست علنی امروز سه‌شنبه 3 تیرماه مجلس ایران، با انتقاد از کشتار معترضان به گرانی بنزین طی آبان‌ماه 98، تاکید کرد که «تدبیری در اجرا و رفتار با مردم صورت نگرفت».

او ضمن حمایت از افزایش قیمت بنزین، تنها سرکوب و رفتاری که با معترضان شد را مورد انتقاد قرار داد.

علی خامنه‌ای رهبر ایران، کمتر از 24 ساعت از شروع اعتراضات خیابانی به گرانی سوخت پس از طرح سهمیه‌بندی بنزین، از مصوبه‌ سران قوا که بر اساس آن قیمت سوخت به صورت قانونی، یک شبه سه برابر می‌شد، حمایت کرد. این اقدام او با واکنش تند افکار عمومی مواجه و باعث شد شعارهای معترضان از همان روزهای اول تجمعات، او را نشانه بگیرد. «مرگ بر خامنه‌ای/ دیکتاتور حیا کن، مملکتو رها کن/ خامنه‌ای به هوش باش، ما مردمیم نه اوباش/ رهبر بی‌کفایت، نمی‌خوایم نمی‌خوایم» از جمله این شعارها بود که در ویدیوهای منتشر شده توسط کاربران در فضای مجازی شنیده شد.

مطهری در ادامه روحانی را که گفته بود از افزایش قیمت بنزین اطلاع نداشته مورد انتقاد قرار داد و اظهار کرد: «بحث بنزین باعث کشته شدن مردم شد و عوارض و تبعات آن متوجه ملت بود و خسارات جانی و مالی به مردم وارد شد و باید پرسید چه کسی پاسخگو است؟»

او با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ فردی در این رابطه محاکمه نشد افزود: «در اینکه باید قیمت بنزین افزایش پیدا می کرد، شکی نیست، اما روش وزیر و رویه رئیس‌جمهور بی‌تدبیری بود، چرا که سرنوشت اقتصادی کشور با این تصمیم‌گیری رقم می‌خورد، اما محصول آن آتش‌سوزی و کشتار بود».

این نماینده مجلس در ادامه گفت: «اغتشاشات بنزین حاصل بی‌تدبیری وزیر کشور و دولت بود و باید وزیر کشور در دادگاه محاکمه شود».

گفتنی است، در آبان سال 1398، در پی سهمیه‌بندی سوخت و افزایش قیمت بنزین، اعتراضات مردمی و ضدحکومتی در 29 استان و صدها شهر ایران برپا شد که با خشونت شدید و سرکوب نیروهای امنیتی علیه معترضان، پایان یافت.

تصاویر فراوانی که توسط شهروندان در آن زمان گرفته شد، نشان می‌داد که نیروهای امنیتی، سپاه پاسداران و بسیج با استفاده از سلاح‌های جنگی در نقاط مختلف، به سوی معترضان به صورت مستقیم و هدفمند تیراندازی مستقیم کرده‌اند.

در موردی همچون ماهشهر، تصاویر نشان می‌دهد که نیروهای سپاه پاسداران با استفاده از سلاح‌های نیمه‌سنگین جنگی، همچون دوشکا و تیربار، معترضان را هدف قرار دادند.

خبرگزاری‌ها و سازمان‌های حقوق بشری خارج از ایران، بر اساس تحقیقات و منابع خود، تعداد کشته‌ها را از چند صد نفر تا 1500 نفر اعلام کردند. این در حالی است که مقامات رسمی نظام ایران تا مدت‌ها از اعلام کردن تعداد کشته شدگان سر باز می‌زدند اما سرانجام در 10 خرداد 1399 وزیر کشور ایران در تلوزیون رسمی این کشور گفت: «حدود 40 تا 45 نفر یعنی حدود 20 درصد کشته‌شدگان آبان، افرادی بودند که با سلاح‌های غیرسازمانی کشته شدند».

این سخن نشان داد که حدود 200 تا 225 نفر در اعتراضات آبان جان باختند و جان ‌باختن 80 درصد آنها بر اثر شلیک گلوله نیروهای حکومتی بود.

در 12 خرداد 1399 مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی دوره دهم مجلس ایران، با ارائه آماری از خسارت حوادث آبان 1398 تعداد کشته‌های این حوادث را 230 نفر اعلام کرد و گفت 6 نفر مأمور بودند.