.
.
.

دلار از مرز 20 هزار تومان گذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جهش قیمت دلار در ایران همچنان ادامه دارد و در رویدادی بی‌سابقه امروز از مرز 20 هزار تومان گذشت و به 20480 تومان رسید.

طی روزهای اخیر بازار ارز در ایران با جهشی تند مواجه شد. 20 ژوئن؛ یک روز پس از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس انرژی اتمی علیه ایران، قیمت دلار وارد کانال 19 هزار تومان شد.

برخی فعالان بازار، این افزایش قیمت را ناشی از اثر روانی صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران عنوان کردند.

بر اساس گزارش اقتصادنیوز، قیمت دلار در بازار تهران، امروز 23 ژوئن 2020، با افزایش 3.8 درصدی نسبت به روز قبل، 20480 تومان معامله شد.

بر اساس این گزارش، قیمت دلار در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با 780 تومان افزایش، 20480 تومان نرخ‌گذاری شد.

قیمت یورو نیز در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با 1000 تومان افزایش، 22900 تومان نرخ‌گذاری شد.

امروز نیز قیمت پوند، به 25633 تومان صعود کرد که نسبت به روز قبل، افزایش 3.8 درصدی داشته است. همچنین لیر ترکیه با افزایش 3.52 درصدی نسبت به روز قبل، 3008 تومان معامله شد.

قیمت خرید دلار آمریکا نیز در صرافی‌ها 19,495 تومان و قیمت فروش آن 19,595 تومان شد. قیمت خرید یورو 21,595 تومان و قیمت فروش آن 21,695 تومان شد.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در واکنش به این نوسانات بازار ارز در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «جو روانی ناشی از قطعنامه شورای حکام، نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه شود. تجربه دو سال اخیر به ویژه تا مهرماه 98، نشان داده است نرخ ارز قابل کنترل است».

او در ادامه افزود: «علیرغم محدودیت درآمد نفت، موازنه مبادلات خارجی کشور مناسب است. بانک مرکزی نیز علیرغم تداوم فشار آمریکا، ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تأمین خواهد کرد».

حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران در واکنش به این جهش ارزی گفت: «بازگشت درآمدهای ارزی به کشور، بازار ارز را متعادل خواهد کرد».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، روحانی امروز در چهل و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت افزود: «شوک ایجاد شده در بازار ارز موقت و گذرا بوده و ریشه و دلیل بنیادی اقتصادی ندارد و باید تعادل به بازار ارز برگردد».

گفتنی است، از سال 2013 تا 2016، بازار ارز در ایران با ثبات نسبی روبرو بود و نرخ ارز تغییرات چندانی نداشت تا اینکه در سال 2017، قیمت ارز با جهش روبرو شد و نمودار قیمتی ارز در این سال، روندی صعودی پیدا کرد که تاثیر زیاد بر افزایش قیمت کالاها داشت و منجر به تجمعات گسترده علیه حکومت شد. طی این اعتراضات که به آن اعتراضات دی‌ماه 96 می‌گویند، برای اولین بار مردم به طور گسترده شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای رهبر ایران، سر دادند.