.
.
.

اعتراف رئیس بانک مرکزی ایران به نقش شرکت‌های عراقی در دور زدن تحریم‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران گفت که برای دور زدن تحریم‌ها و خرید کالا هر کاری که لازم باشد، می‌کند و در همین راستا ایران خریدهایش را از طریق شرکت‌های «دوستان عراقی» انجام می‌دهد. این سخنان همتی می‌تواند سند مهمی برای اثبات نقش گروه‌های عراقی در دور زدن تحریم‌ها تلقی شود.

رئیس بانک مرکزی ایران روز دوشنبه 23 ژوئن 2020 در گفتگو با بخش خبری شبکه اول تلویزیون ایران از نقش شرکت‌های عراقی در دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران پرده برداشت و گفت: « ما پولمان در عراق است و می‌خواهیم خرید کنیم و دوستان عراقی کمک می‌کنند از طریق کانال شرکت‌های آنان خریدمان را از خارج کشور انجام می‌دهیم.»

همتی در این‌باره توضیح داد: « عده‌ای گفتند در سفر به عراق نفت در برابر غذا بوده است این گونه نیست اولاً گاز بوده است، ثانیاً ما پولمان در عراق است و می‌خواهیم خرید کنیم و دوستان عراقی کمک می‌کنند از طریق کانال شرکت‌های آنان خریدمان را از خارج کشور انجام می‌دهیم. بالاخره ما در حدود ۱۴ یا ۱۵ میلیارد دلار دارو و کالای اساسی باید برای مردم تهیه کنیم. من با هر وسیله‌ای شود این کار را انجام می‌دهم.»

او درباره دلایل تلاطم بازار ارز در ایران به تاثیر قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران هم اشاره کرد و گفت: « در اتفاقاتی در دو ماه اول سال به دلیل کرونا اتفاق افتاد و همچنین از نظر ارزش نیز محصولات صادراتی مانند فرآورده‌ها، نفت و پتروشیمی دچار کاهش شدند و بعد از اینکه دوباره این مرزها باز شد و رفت‌وآمدها و ورود کالا به طور جدی راه افتاد، طبیعی بود که ناترازی‌هایی بین عرضه و تقاضای ارز به وجود آمد. همه این موارد و نیز شوک‌های روانی که به دلیل تصمیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گرفت و قطعنامه‌ای به ناحق علیه جمهوری اسلامی صادر کرد موجب ایجاد جو روانی علیه ایران ایجاد شد.»

همتی مدعی شد که این شوک‌ها موقتی هستند و بانک مرکزی ایران « برای شوک‌های موقتی نمی‌توانیم سیاست‌های پولی خود را تغییر دهیم. تغییر در سیاست‌های پولی باید زمانی فرابرسد که احساس کنیم فروضی که برای پیش بینی تورم داریم که یکی از آنها نیز نرخ ارز است، آن هم نرخ ارزی که برای تولید ما مصرف می‌شود، اگر اینها دچار تغییر شود دخالت می‌کنیم.»

در روزهای گذشته ارزش پول ملی ایران در مقابل دلار و دیگر ارزهای خارجی به پایین‌ترین سطح خود در تاریخ معاملات ارزی رسید و ارزش هر دلار آمریکا با عبور از مرز 20 هزار تومان به 20 هزار و 400 تومان رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم