ظریف در تماس با وزیر خارجه کانادا: جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را بزودی می‌فرستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، دوشنبه 22 ژوئن در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه کانادا گفت، تهران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه ارسال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ظریف در گفتگوی تلفنی با فرانسوا فیلیپ شامپاین وزیر خارجه کانادا به وی گفت، کشورش ظرف چند روز آینده جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را برای خوانش اطلاعات آن به فرانسه ارسال خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «ایران برای حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به خانواده مسافرینی که در این واقعه تاسفبار جان خود را از دست داده اند و همین‌طور جبران خسارت هواپیمای اوکراینی مدت‌ها است به طرف اوکراینی اعلام شده ولی طرف مقابل تا کنون هیات خود برای انجام مذاکرات را معرفی نکرده است و جمهوری اسلامی ایران کماکان پیگیر موضوع می باشد.»

ایران تا کنون از تحویل جعبه‌های سیاه که مقام‌های ایرانی می‌گویند، قادر به خوانش آن‌ها نیست خودداری کرده و در ابتدا اصرار داشت، بوئینگ، شرکت آمریکایی سازنده هواپیما، یا کشور دیگری تجهیزات فنی در اختیار ایران بگذارد تا خودش جعبه سیاه را رمزگشایی کند.

با وجود اظهارات تازه وزیر خارجه ایران، تهران پیش‌تر نیز گفته بود آماده تحویل جعبه سیاه به اوکراین یا کشوری ثالث است.

پرواز شماره 752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین، صبح روز 18 دی ماه گذشته با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و 176 سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های نظام ایران پس از چند روز کتمان و یا رد گزارش‌ها در مورد شلیک به هواپیما، و نیز در حالی‌که فشارهای بین‌المللی رو به افزایش بود، سرانجام پذیرفتند که این هواپیما هدف قرار گرفته است.

اعتراضات داخلی به سرنگونی هواپیما و کتمان آن اما با برخوردهای امنیتی و قضائی روبه‌رو شد و شماری از معترضان نیز به زندان محکوم شدند.

شلیک به هواپیمای اوکراینی در جریان حمله موشکی سپاه پاسداران به دو مقر مورد استفاده آمریکا در عراق، در واکنش به کشته‌شدن قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد به‌دستور رئیس‌جمهوری آمریکا، صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم