قالیباف: کشورهای اروپایی باردیگر ماهیت غیرقابل اعتمادشان را نشان دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در نشست روز یکشنبه 21 ژوئن گفت، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی بار دیگر ماهیت غیر قابل اعتماد خود را نشان دادند و به ما ثابت کردند که راهی جز مقاومت نداریم.

براساس گزارش خبرگزاری تسنیم، قالیباف گفت: «ظرف چند روز گذشته برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا بار دیگر ماهیت غیرقابل اعتماد خود را نشان داده و به ما ثابت کردند که راهی جز مقاومت هوشمندانه و خردمندی انقلابی نداریم.»

Advertisement

قالیباف در ادامه گفت، غربی‌ها برای چندمین بار به ما ثابت کردند برای تضمین پیشرفت راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد.

گفتنی است که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قطعنامه‌ای از ایران خواست زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای را فراهم کند. این نخستین قطعنامه انتقادی این نهاد بین‌المللی علیه ایران از سال 2012 تاکنون است.

همچنان، رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس انر‌ژی اتمی، در گزارش اخیر خود برای دومین بار به عدم همکاری ایران در زمینه پاسخ به پرسش‌های این نهاد و ندادن مجوز دسترسی به دو مکان اشاره کرده است.

از سوی دیگر، وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیان 19 ژوئن 2020 در بیانیه مشترکی تاکید کردند که از تمدید تحریم‌های موشکی علیه ایران حمایت می‌کنند.

در این بیانیه آمده که ایران از سال 2019 اقدام به برداشتن گام‌هایی کرد که با توافق برجام تطابق ندارد و این سه کشور «برای محافظت از این توافق ایران را به بازگشت از همه اقدام‌هایی که با توافق تطابق ندارند، و همچنین بازگشت فوری به پای‌‌بندی کامل به مفاد این توافق دعوت می‌کنند.»

وزرای امور خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه از تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران حمایت کرده و در بیانیه خود اعلام کردند: «برداشته شدن تحریم‌های سازمان ملل در زمینه تسلیحات کلاسیک که براساس قطعنامه 2231 وضع شده، از اول اکتبر آینده می‌تواند پیامدهای جدی در زمینه امنیت و ثبات منطقه‌ای داشته باشد.»

پس از آن، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا جمعه 19 ژوئن، با اشاره به تصویب قطعنامه توبیخیِ پیشنهادی سه کشور اروپایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران٬ تاکید کرد در صورت عدم همکاری تهران٬ جامعه بین المللی باید آماده اقدامات بیشتر باشد.

وزیر خارجه آمریکا این پرسش را مطرح ساخته که «ایران چه چیزی را از آژانس بین المللی انرژی اتمی پنهان می‌کند؟» پمپئو این اقدامات ایران را «غیر قابل قبول» خوانده و تاکید کرد که این رویکرد نشان می‌دهد، برنامه هسته ای ایران، تهدیدی مستمر برای صلح و ثبات بین المللی است».

پمپئو در ادامه با تاکید بر تعهد آمریکا نسبت به عدم دسترسی ایران به سلاح هسته ای، گفت: «در صورت عدم همکاری ایران٬ جامعه بین المللی می‌بایست آماده اجرای اقدامات اضافی باشد».

وی افزود: «با توجه به تلاش‌های مخفیانه قبلی برای سلاح‌های هسته‌ای، مهم و ضروری است که ایران به شیوه‌ای قابل راستی آزمایی نشان دهد که از این چنین اقداماتی دست برداشته است. ما به دنبال راه حل دیپلماتیک جامعی برای حل و فصل نگرانی‌های مر بوط به فعالیت های هسته‌ای ایران هستیم، راه حلی که می‌بایست بر اساس راستی‌آزمایی موثر بنا نهاده شده باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم