فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • موافقت شورای حکام با قطعنامه پیشنهادی و واکنش تند ایران

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از جلسه آنلاین روز گذشته، سرانجام جمعه 19 ژوئن در جلسه ای حضوری، قطعنامه پیشنهادی سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان را تائید کرد که در آن از ایران خواسته شده، دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای را تامین کند.

  این قطعنامه که اولین قطعنامه آژانس جهانی هسته ای علیه ایران از سال 2012 به این سو است، با مخالفت چین و روسیه مواجه شد اما 25 عضو این نهاد وابسته به سازمان ملل آن را تائید و هفت عضو به آن رای ممتنع دادند.

  بر أساس گزارش ها، ایران در واکنش خود خاطر نشان کرد که این قطعنامه را «کاملا» رد کرده و «اقدام مقتضی و مناسب» را در پاسخ به آن اتخاذ خواهد کرد.

  کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در وین تصویب این قطعنامه را «عمیقا مأیوس کننده و مایه تأسف» توصیف کرده و افزود که از نگاه ایران «ابهامات و نگرانی های اصولی» در مورد این بازرسی ها وجود دارد.

  به گفته غریب آبادی، این قطعنامه «نه موجب ترغیب ایران به ارائه دسترسی به آژانس بر اساس ادعاهای واهی و بی اساس می‌شود و نه موجب اعمال فشار به آن.»

  گفتنی است که آمریکا در حمایت از این قطعنامه، از ایران می‌خواهد به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به 2 سایت هسته‌ای پایان داده و همکاری تمام عیاری را با بازرسان ارائه دهد.

  شایان توجه است که رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آغاز نشست چهار روزه شورای حکام گفته بود ایران بیش از چهار ماه است که اجازه بازرسی از دو مرکز مشکوک به فعالیت‌های اتمی را نمی‌دهد. گروسی همچنین گفته بود ایران تا این لحظه به پرسش های آژانس درباره ماهیت برخی از فعالیت های پیشین ایران، پاسخ نداده است.

  گزارشها حاکی از آن است که این دو مرکز در فعالیت‌های کنونی هسته‌ای ایران نقشی ندارند اما آژانس تاکید کرده، لازم است از فعالیت‌های گذشته دو مکان مزبور و صحت گزارش‌های ایران درباره این مراکز، باخبر شود.

  تبلیغات