فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مخالفت چین با صدور قطعنامه علیه ایران در جلسه آنلاین شورای حکام

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  رویترز روز پنجشنبه 18 ژوئن به نقل از دیپلمات‌ها آگاه عنوان کرد،به دنبال مخالفت چین با صدور قطعنامه‌ای علیه ایران در جریان نشست مجازی شورای حکام آژانس، قرار شد که این شورا جمعه 19 ژوئن، جلسه‌ای حضوری داشته باشد.

  به گفته این دیپلما‌ت‌ها ، بریتانیا، آلمان و فرانسه، سه کشور عضو برجام، با ارائه قطعنامه‌ای به شورای حکام، از ایران خواسته‌اند به ممانعت از بازدید بازرسان آژانس از دو سایت هسته‌ای پایان داده و همکاری کاملی در این زمینه با آژانس ارائه دهد.

  بر اساس این گزارش، شورای حکام بر این باور است که قطعنامه‌های خود را با توافق همه 35 کشور عضو تصویب کرده و تا زمانی که با مخالفت کشوری با قطعنامه‌ای روبرو شوند، نیازی به رای گیری نیست.

  دیپلمات‌ها همچنین گفته‌اند که روسیه، متحد ایران، به شورای حکام اعلام کرده که نیازی به تصویب قطعنامه نیست، اما چین آشکارا با این صدورقطعنامه مخالفت کرد و در بیانیه‌ای اعلام داشت که برخی از کشورها در حالی برای پیشبرد پیش نویس قطعنامه تلاش می‌کنند که خطر چنین اقدامی را نادیده می‌گیرند.

  چین در ادامه این بیانیه، چنین رویکردی را «غیر مسئولانه» توصیف کرد.

  براساس آخرین گزارش ها، دبیر شورای حکام تصمیم گرفت که از اعضا بخواهد، در جلسه امروز 19 ژوئن، برای رایزنی بیشتر و رای گیری احتمالی، به شکل حضوری شرکت داشته باشند.

  رویترز می‌گوید در صورت تصویب این قطعنامه در شورای حکام، فشار بر ایران تشدید خواهد شد تا به بازرسان آژانس اجازه دهد از این دو سایت هسته ای بازدید کنند. خبرگزاری‌های بین‌المللی، از جمله رویترز، با اشاره به اینکه برخی گزارش‌های آژانس را دیده‌اند می‌گویند٬ این دو مکان، سایت‌هایی هستند که احتمالا برای از میان بردن اثار برجای مانده از اورانیوم رادیو اکتیو،در سال‌های 2003 و 2004 تخریب شده‌اند.

  در همین حال، چین تاکید کرده است که در صورتی که این قطعنامه «غیر اضطراری» در شورای حکام به تصویب برسد، می تواند زمینه ساز اقدام شورای امنیت شده و در نهایت برجام دچار فروپاشی شود.

  واکنش ظریف

  محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در توییتی با اشاره به این که ایران «چیزی برای پنهان کردن» ندارد.
  نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «قطعنامه‌ای که فرانسه، آلمان و بریتانیا ارائه داده‌اند، واکنشی متعادل و منصفانه نسبت به امتناع هشداردهنده ایران از انجام تعهدات قانونی خود تحت توافقنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی آن است.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران