فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان حقوق بشر اهواز: قتل‌های ناموسی نتیجه نبود سازوکارهای بازدارنده در ایران است

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز با انتشار بیانیه‌ای قتل‌های ناموسی در شهرهای مختلف ایران را «جنایت» توصیف و اعلام کرد این جنایات نشانگر نبود حمایت های قانونی و نبود سازوکارهای پیشگیرانه و بازدارنده در نظام قضایی و قانون مجازات کشور ایران است.

  در بیانیه‌ای که اهرو روز جمعه 19 ژوئن 2020 درباره قتل‌های ناموسی منتشر و از روی دادن این اتفاقات در ایران، به ویژه مرگ #فاطمه_بریهی «دختر جوان 19 ساله در شهرستان عبادان (آبادان) در اقلیم اهواز توسط همسر خود به شکل فجیعی و به بهانه ی دفاع از شرف و ناموس به قتل رسید»، ابراز تاسف کرد.

  این سازمان پیشنهاد بررسی چرایی روی دادن « چنین جنایاتی به عنوان پدیده های ناهنجار اجتماعی بررسی و تحقیق عمیق و بی طرفانه ای را از سوی کارشناسان و محققان» را مطرح کرد، زیرا که «جامعه‌ی امروز عرب اهواز بر خلاف چنین حالت های خاص و غیر معمول شاهد حضور نسبی زنان و دختران در فعالیت های اجتماعی و سیاسی» دانست و با استناد به شهادت سپیده قلیان، زندانی سیاسی و فعال کارگری از حضور صدها زن زندانی عرب در زندان‌های ایران خبر داد و این موضوع را «شاهدی بر رشد آگاهی و مسئولیت پذیری سیاسی - اجتماعی زنان عرب» توصیف کرد.

  در بخشی از این بیانیه وجود ناهنجاری‌های اجتماعی که به قیمت جان زنان و دختران تمام می‌شود، نوعی کاستی فرهنگی و اجتماعی توصیف شده که نشانگر « فقدان حمایت های قانونی و نبود سازوکارهای پیشگیرانه و بازدارنده در نظام قضایی و قانون مجازات کشور » توصیف شد و «قوانینی چون سن ازدواج دختران، قیومیت، ارث، حق طلاق، حجاب اجباری و.. همگی در جامعه‌ی مردسالار و نظام مدعی دین‌سالاری به ضرر زنان و به سود هژمونی سیاسی–اجتماعی مردان» است.

  ساختار نظام سیاسی-اجتماعی در آن و برهم‌کنش آن با نظام قبیله‌ای که از سوی همین نظام حمایت می‌شود، بخش دیگری از این بیانیه بود و در آن گفته شده که « افزون بر آن نظام تمامیت‌خواه حاکم، به دلیل ممانعت از شکل‌گیری مرجعیت‌های اجتماعی و فرهنگی با هر گونه فعالیت‌های روشن‌گرایانه و آگاهی‌بخش در جامعه عرب اهواز برخوردهای امنیتی و پلیسی شدیدی می‌کند. افزایش نسبت زندانیان معلم، دانشجو و هنرمند همچنین اعمال فشارها و تهدیدهای پیدا و پنهان علیه فعالان فرهنگی و روزنامه‌نگاران عرب اهوازی و تعطیل کردن سازمان های مردم نهاد محلی به بهانه‌های امنیتی بوضوح نشان می‌دهد که نظام حاکم آگاهانه و سیستماتیک با هر گونه روند و نهادهای آگاهی بخش سر ستیز دارد. در مقابل، این نظام از طریق مقامات و نهادهای محلی به تقویت سنت‌ها و نهادهای سنتی فرسوده همچون «ستاد عشایر» می‌پردازد تا از سویی جامعه‌ی عرب اهواز را به صورت قبایل و عشایر به تصویر بکشد و از سوی دیگر مانع شکل‌گیری نهادها و روندهای مدنی مدرن جهت مبارزه با ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی شود. چنین حمایت‌های نهادی و قانونی از عشیره‌گرایی به تقویت رفتارهای زن‌ستیزانه و احتمال ارتکاب قتل‌های ناموسی از سوی افرادی می‌شود که زنان و دختران را «شرف قبیله» می‌پندارند.»

  در روزهای گذشته شهرهای مختلف ایران شاهد کشته شدن 5 زن بودند که در ابتدا #رومینا_اشرفی در گیلان و توسط پدرش با ضربات داس کشته شد. پس از آن سر فاطمه بریهی در آبادان توسط شوهرش بریده شد. در کرمان هم پدر #ریحانه_عامری او را با میله آهنین کشت. زنی 25 ساله و مادر سه کودک هم در آبادان با ضربات چاقوی برادرش از پا در آمد و در گلشهر کرج هم شوهری با تفنگ شکاری به زندگی همسرش پایان داد.

  هر ساله تعدادی زیادی از زنان ایران توسط مردان فامیل تحت عنوان #قتل_ناموسی کشته می‌شود. آمار دقیقی درباره این حوادث وجود ندارد ولی در سال 2014 یک مقام نیروی انتظامی تهران گفت که قتل‌های ناموسی 20 درصد آمار سالیانه قتل در ایران را تشکیل می‌دهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران