.
.
.

واعظی: افغانستان مهمان‌نوازی سخاوتمندانه ایران از افغان‌ها را فراموش نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری ایران سه‌شنبه 16 ژوئن، در مورد تیرگی روابط کشورش با افغانستان گفت، افغانستان باید هوشیار باشد.

براساس گزارش خبرگزاری ایرنا، رییس دفتر رییس جمهوری ایران در واکنش به برخی اقدامات و تحرکات برای تیره شدن روابط ایران و افغانستان در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «هوشیاری دولت افغانستان در جلوگیری از دامن زدن به ایران‌هراسی که سناریوی طراحی شده از سوی دشمنان برای تخریب روابط برادرانه بین دو ملت است و فراموش نکردن میهمان‌نوازی سخاوتمندانه دولت و ملت ایران در دهه‌های اخیر از سه میلیون نفر از اتباع افغانستان، در راستای منافع ملی آن کشور است.»

گفتنی است که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند. هنوز پرونده هر دو حادثه بسته نشده است.

عبدالستار حسینی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان، دوشنبه 15 ژوئن در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، نیروهای انتظامی ایران در حملات اخیر به پناهجویان افغان دخیل اند.

عبدالستار حسینی که عضو تیم تحقیق در مورد کشته شدن پناهجویان افغان در ایران است تاکید کرد، نیروهای ایرانی در کشته شدن مهاجرین افغان دست دارند. وی اضافه کرد، تیم تحقیق نتایج بررسی خود را این هفته به مجلس نمایندگان افغانستان ارائه می‌کند.

این رفتار نیروهای ایرانی با مهاجرین افغان که اکثرا کارگران بودند، اعتراضات گسترده افغان‌ها علیه برخوردهای دولت در شهرهای مختلف افغانستان را برانگیخت، و سرانجام این اعتراضات به اروپا و آمریکا نیز رسید.

افغان‌های مقیم اروپا از چند روز به این طرف در شهرهای پاریس، فرانکفورت، برلین و لندن علیه برخوردهای دولت ایران با پناهجویان افغان تظاهرات کردند و خواهان عدالت شدند.

روز یک‌شنبه 14 ژوئن 2020 تظاهرات افغان‌ها در شهرهای لندن بریتانیا و واشنگتن آمریکا برگزار شد؛ این معترضان شعارهای ضد دولت ایران سر می‌دادند و تاکید کردند که برای قربانیان افغان در ایران عدالت می‌خواهند.

هم‌چنان، در روزهای اخیر شماری از شهروندان افغانستان در شهرهای کابل، هرات، مزارشریف، جلال‌آباد، فراه و لشکرگاه هلمند این کشور علیه برخوردهای دولت ایران با پناهجویان افغان تجمع اعتراضی برپا کردند و در برخی شهرها عکس‌های خمینی، خامنه‌ای، حسن روحانی و هم‌چنان پرچم رژیم ایران را به آتش کشیدند.

پس از اعتراضات گسترده افغان‌ها علیه دولت ایران، ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، یک هیئت بلندرتبه به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور هفته آینده به ایران می‌رود.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، این هیئت بلندرتبه با مقام‌های ایرانی در مورد موضوعات کلیدی مهاجرین صحبت خواهد کرد.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اعتراضات، سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد، اما وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد، هر شهروند افغان براساس قوانین و حقوق شهروندی حق دارد اقدام به برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز کند. هرگاه رفتار تظاهرکنندگان منجر به بی‌نظمی و اخلال در اجرای قوانین گردد از سوی نهادی مؤظف مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم