.
.
.

دستور رسمی برای جلوگیری از ورود بانوان به زورخانه‌های تهران

برکناری مرشدی که زنان را به زورخانه راه داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رییس هیات ورزش‌‌های زورخانه‌ای تهران امروز سه‌شنبه 16 ژوئن در نامه‌ای بر لزوم جلوگیری از ورود بانوان به زورخانه‌ها تاکید کرده و از برخورد با متخلفان خبر داد.

براساس گزارش خبرگزاری ایسنا، در پی حضور چند روز پیش دو زن ورزشکار به زورخانه ولی عصر شهر قدس و انجام حرکات زورخانه‌ای نظیر کباده کشی که با «حجاب کامل اسلامی» صورت گرفت، هیات ورزش‌های زورخانه‌ای تهران بلافاصله حکم برکناری مرشد و زورخانه‌دار این زورخانه را صادر کرد.

پس از این اقدام، عباس صباغی رییس هیات ورزش‌های زورخانه‌ای تهران در دستور کتبی به روسای هیات‌های شهرستان‌های استان تهران با محکومیت ورود زنان به زورخانه‌ها، بر لزوم جلوگیری از ورود بانوان برخورد جدی با متخلفان خبر داد.

دستورنامه رییس هیات ورزش‌های زورخانه‌ای تهران
دستورنامه رییس هیات ورزش‌های زورخانه‌ای تهران

قبل از این، مجتبی جوهری رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای ایران گفته بود: «برخی از مراجع تقلید سرشناس نظیر مکارم شیرازی، نوری همدانی و شبیری زنجانی و... فعالیت بانوان در ورزش‌های زورخانه‌ای با حفظ شئونات اسلامی را بدون اشکال شرعی عنوان کرده‌اند.»

قابل ذکر است که ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران همواره مورد بحث بوده است، این موضوع پس از خودسوزی سحر خدایاری معروف به «دختر آبی» که به دلیل تلاش برای ورود به ورزشگاه دستگیر و پایش به دادگاه باز شده بود، جنجالی شد.

پس از این رویداد، فیفا بار دیگر به ایران هشدار داد که اجازه دهد زنان این کشور بدون هیچ محدودیت و تبعیضی وارد ورزشگاه شوند. هیئتی از فیفا که برای بررسی اقدامات ایران برای تسهیل ورود زنان به ورزشگاه در بازی ایران مقابل کامبوج سفر کرده بود نیز با صدور بیانیه ای از ایران خواست که اجازه دهد، زنان در همه مسابقات فوتبال از جمله لیگ برتر مجوز ورود به ورزشگاه را داشته باشند و بلیت بر اساس تقاضای آن‌ها عرضه شود و محدودیتی در خرید بلیت برای آن‌ها وجود نداشته باشد.

اما تندروهای مذهبی در ایران همواره مخالفت خود را با ورود زنان اعلام کرده اند. محمدتقی مصباح یزدی، پیش از این درباره لزوم تداوم ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه گفته بود: «مساله حکمی است در اسلام که مرد نبايد به بدن زن نگاه کند، چه پير باشد چه جوان يا مجرد باشد و متاهل، موجب فساد می‌شود. زن نيز به همين صورت نسبت به مرد».

همچنان، محمد جعفر منتظری دادستان کل ایران، ورود زنان به ورزشگاه که در این کشور ممنوع است را از «حرکات حساب شده دشمنان» دانست و این پرسش را مطرح کرده و گفته بود «فیفا با استناد به چه قانونی یک کشور را ملزم می‌کند که برنامه ورزشگاه خود را چگونه تنظیم کند؟»

بیشترین بازدید موضوعات مهم