واکنش سپاه به تهدیدات ترکیه در مورد حمله به منطقه مرزی برای پاکسازی عناصر پ.ک.ک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نیروی زمینی سپاه پاسداران، روز شنبه 13 ژوئن، به تهدید اخیر ترکیه مبنی بر حمله به خاک ایران و جنگ با اعضای مسلح حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌.ک.ک) واکنش نشان داد.

همزمان، رسانه‌های ترکیه نیز حکومت جمهوری اسلامی ایران را به پناه دادن به مخالفان مسلح دولت آنکارا متهم کرده‌اند.

محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، در حاشیه بازدید از پایگاه‌های عملیاتی شمال‌غرب کشور،درپاسخ گفته وزیر کشور ترکیه در مورد حضور 100 نیروی این حزب در خاک ایران، گفت: «این ادعا را غیرمسئولانه و بی‌اساس است و آن را تکذیب می‌کنیم».

پاکپور درموضعگیری که به نظر تحلیل گران حکایت از تلاش برای ماندن در زیر سقف روابط حسنه با ترکیه از یک سو و دادن اولتیماتوم امنیتی به ترکیه از سوی دیگر داشت، با «تروریست» خواندن اعضای پ‌کاکا، خطاب مسئولان ترکیه ادامه داد: «حضور عناصر تروریستی در داخل خاک جمهوری اسلامی ایران از خطوط قرمز ما است. در عین حال این موضوع برای ما قابل درک است که عملیات‌های اخیر گروهک‌ها در داخل خاک ترکیه موجب ایجاد فشار بر روی مسئولین ترکیه شده و آنها را مجبور به طرح چنین ادعایی کرده است.»

به گفته پاکپور: «نیروی زمینی سپاه بر اساس مأموریت خود بعنوان مسوول امنیت شمال غرب کشور، با نیروهای تحت کنترل اعم از مرزبانی و واحدهای عملیات نیروی زمینی سپاه، با اقتدار و آمادگی کامل در مرز حضور فعال داشته و با اشراف دقیق و مستمر بر منطقه، تسلط لازم مرزی را ایجاد کرده است.»

گفتنی است که سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه چند روز پیش در بازدید از روند احداث دیوار مرزی با ایران به شهر «دوغوبایزید» در استان «آغری»، اعلام کرد: «هم اکنون حدود 100 تروریست «پ‌.ک.ک» در منطقه «دامبات ماکو» در شمال غربی ایران حضور دارند. این مسئولیت ایران است که آن‌جا را پاکسازی کند.»

وزیر کشور ترکیه، ایران را با یک حمله نظامی در خاک این کشور تهدید کرد و گفت: «این موضوع برای ما مهم است. اگر وارد «دامبات ماکو» شویم، یک تروریست در آنجا نخواهیم گذاشت. این مسئولیت همسایه ما ایران است و آنها نیز نسبت به این مسئولیت آگاهند. امیدواریم این اتفاق به زودی بیفتد.»

او همچنین سوار بر بالگرد، از این دیوار بازدید کرده و سپس وارد پاسگاه مرزی «ارسوز» شد و درباره روند ساخت دیوار گفت: «75درصد از این پروژه به اتمام رسیده و تا پایان امسال آن را به طور کامل تمام خواهیم کرد. 3 کیلومتر راه نیز احداث خواهد شد.»

سلیمان سویلو ادامه داد: «از یک طرف سیم خاردار در مرز کشیده شده و از طرف دیگر دوربین دید در شب، دوربین‌های حرارتی و سنسورهای روشنایی نصب شده است. به ویژه در مرزهای «آغری» و «ایغدیر» از این تکنولوژی‌های نوین برای تأمین امنیت مرزی استفاده می‌کنیم.»

حقی اویغور، نائب‌رئیس مرکز مطالعات ایرانی آنکارا نیز از احتمال «تأسیس پایگاه به شکلی آگاهانه برای یک گروه تروریستی معاند ترکیه» از سوی ایران خبر داد. او در این باره به رسانه‌های ترکیه گفت: «ممکن است تحولاتی که از ماه ژانویه به بعد در ایران روی داد و نیز تغییراتی که در پست‌های مقامات نظامی به عمل آمد، موجبات به وجود آمدن خلاء قدرت در این کشور را فراهم کرده باشد.»

این کارشناس ترک در یادداشتی برای سایت فارسی زبان شبکه «تی آر تی» ادامه داد: «در غیراین صورت، تأمین شرایط استقرار و تأسیس پایگاه به شکلی آگاهانه، برای یک گروه تروریستی معاند ترکیه نه تنها در تعارض با سنت حق همسایگی و حسن همجواری است، بلکه می‌تواند حوادثی را درپی داشته باشد که به نفع محافلی که مصرانه در تلاش برای تفکیک "پ‌.ک.ک/ پژاک" هستند، نخواهد بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم