ایران؛ حکم زندان هنرمندی که از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه انتقاد کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع خبری ایرانی از محکوم شدن مسعود حکم آبادی، تهیه کننده تئاتر و هنرمند ساکن مشهد به سه سال حبس گزارش دادند.

به گزارش حقوق بشر ایران به نقل از رکنا، این هنرمند ایرانی بدلیل انتقاد و واکنش به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین به سه سال حبس محکوم شده است.

مسعود حکم آبادی در واکنش به هدف قراردادن هواپیمای مسافربری تهران-کیف توسط نیروهای مسلح ایران، از حضور در جشنواره فجر انصراف داده و توسط ماموران امنیتی این شهر بازداشت شد.

سپاه پاسداران ایران صبح 8 ژانویه 2020 یک هواپیمای مسافربری اوکراینی را اندکی پس از برخاستن با شلیک دو راکت سرنگون کردند و همه 176 سرنشین آن که اکثر آنها ایرانی، کانادایی، افغان و اوکراینی بودند جان باختند. سپاه پاسداران پس از چند روز انکار وحاشا در خصوص دست داشتن در مسئولیت سقوط این هواپیما در 8 ژانویه، با اعلام این‌که موشکی به سوی هواپیما شلیک شده که در نزدیکی آن منفجر کرده، مدعی شد «هواپیما از مسیر خود منحرف شده و قصد بازگشت داشت» ولی اوکراین این ادعا را با توجه به نقشه مسیر پرواز هواپیما رد کرد.

پس از آن، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران 11 ژانویه 2020 اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده است. در حالی که تا کمتر از 24 ساعت پیش کلیه مسئولان سیاسی و نظامی و مسئولان هواپیمایی ایران، فرضیه برخورد موشک با هواپیمای مسافربری اوکراینی را قویا نفی کرده، کار را به حدود تمسخر و تهدید خبرنگاران ومتهم سازی آنها به خدمت به منافع آمریکا و شرکت در بازی روانی علیه نظام ولایت فقیه رساندند، به ناگهان چرخش 180 درجه‌ای موضع مقامات مسئول در بالاترین سطوح در خصوص این سانحه مشاهده شد و از روز صبح 11 ژانویه، رسانه‌های منطقه‌ای و جهانی اعترافات ستاد مشترک ارتش و به دنبال آن حسن روحانی رئیس جمهوری و امیر علی حاجی زاده فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران را پوشش دادند.

این موضوع منجر به آغاز موجی از اعتراضات در شهرهای مختلف ایران شد که شماری از هنرمندان نیز در اعتراض به این واقعه با انتشار مطالبی در حساب‌های شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی در آستانه جشنواره فجر از عدم شرکت در این دوره از جشنواره خبر داده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم