.
.
.

قوه قضاییه ایران حرف خود را پس گرفت؛ موسوی مجد با قتل سلیمانی ارتباطی نداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که محمود موسوی مجد، زندانی متهم به جاسوسی که چند روز پیش به اعدام محکوم شده بود، با نیروی سپاه قدس و فرمانده سابق آن قاسم سلیمانی در ارتباط بوده و متهم به ارائه اطلاعات درباره عملیات نیروهای ایرانی در سوریه به سیا و سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل (موساد) است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین اسماعیلی شنبه 13 ژوئن 2020، درباره پرونده موسوی مجد گفت: «متهمان دیگر این پرونده را حضور ذهن ندارم. حکم او صادر شده و قطعیت پیدا کرده است و توضیح هم دادیم که دستگیری ایشان به حادثه تروریستی سردار شهید سلیمانی ارتباطی نداشته است».

این در حالی است که او پیش از این، علت صدور حکم اعدام برای موسوی مجد را لو دادن محل تردد سلیمانی و نقش او در کشته شدن این فرمانده سابق سپاه قدس، عنوان کرده بود.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه افزود: «در سنوات قبل به لحاظ ارتباطی که با این مجموعه داشته، اطلاعاتی از حوزه‌های پایه و نظامی ما به ویژه در ارتباط با وزارت دفاع و نیروی قدس سپاه و همچنین ترددهای شهید حاج قاسم سلیمانی در سال‌های 96 و 97 را هم به سرویس سیا و هم به سرویس موساد می‌داده است».

اسماعیلی درباره اینکه این فرد با کدام یک از سازمان‌های داخلی در ارتباط بوده است گفت: «ارتباطش به لحاظ اینکه بیشتر در سوریه بوده و خانواده‌اش مقیم سوریه هستند، در همان کشور با نیروهای جمهوری اسلامی ایران که در آنجا حضور داشتند اطلاعاتی را از فعالیت آنها و حوزه فعالیت وزارت دفاع جمع‌آوری کرده و به دشمن می‌داده است».

در همین حال، خبرگزاری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پنجشنبه در گزارشی اظهار کرد كه محمود موسوی مجد دانشجوی كارشناسی ارشد دانشگاه آمریكا در لبنان بود و توسط «حزب‌الله لبنان» در بیروت در سال 2018 دستگیر و به ایران تحویل داده شد.

اما یک حساب کاربری جدید در توئیتر که ادعا می‌کند از بستگان محمود موسوی مجد است، اتهامات علیه وی را تکذیب کرد و یک فایل صوتی را منتشر و اعلام کرده که این صدای موسوی مجد در زندان اوین است و اتهامات علیه او را تکذیب می‌کند.

صدای منتسب به موسوی مجد در این فایل صوتی بیان کرد که او یک سرباز وفادار به نظام و انقلاب است و همه اتهامات علیه خود مبنی بر جاسوسی از قاسم سلیمانی را رد کرده و آنها را «ساختگی» خواند.

او افزود: «من 10 سپتامبر 2018 بازداشت شده‌ام، بنابراین چگونه می‌توانم محل سلیمانی را که در 3 ژانویه سال 2020 کشته شد، فاش کنم؟»

موسوی مجد در ادامه خواستار محاکمه عادلانه و عمومی با حضور وکلا و رسانه‌ها شد.