.
.
.

گزارشگران بدون مرز از آلمان خواست قاضی ایرانی سرکوبگر روزنامه‌نگاران را بازداشت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلاش‌هایی که کنشگران ایرانی در سرتاسر اروپا برای بازداشت قاضی غلامرضا منصوری در آلمان انجام داده‌اند، سازمان گزارشگران بدون مرز را هم واداشت تا از آلمان بخواهد قاضی ایرانی سرگوبکر روزنامه‌نگاران را بازداشت کند. منصوری متهم به نقض آشکار حقوق بشر و صدور احکام سنگین علیه روزنامه‌نگاران در ایران است.

سازمان گزارشگران بدون مرز که نظارت بر حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها می‌پردازند، روز پنج‌شنبه 12 ژوئن 2020 در بیانیه اعلام کرد که منصوری در ماه‌های فوریه و مارس 2013 حکم زندان حداقل 20 زندانی را صادر کرده و از دادستان آلمان درخواست می‌شود، مانع گریز او از دستان عدالت شود.

دادستانی ایران منصوری را در جلسه محاکمه شبکه فساد متهم کرد که بیش از 500 هزار یورو رشوه دریافت کرده و پیش از دستگیری توانسته از کشور فرار کند.

قاضی منصوری در واکنش به اتهاماتی که علیه او در دادگاه مطرح شده، ویدئویی منتشر و در آن اعلام کرد که فرار نکرده و برای درمان به آلمان رفته است و پس از پایان بحران کرونا و ازسرگیری پروازهای بین‌المللی به تهران بازخواهد گفت.

او گفت که به 30 سال خدمتش در قوه قضائیه ایران افتخار می‌کند و هنوز به رهبر ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای وفادار است.

ایرانیان خارج از کشور با امضای طوماری از مقامات آلمان درخواست کردند غلامرضا منصوری را توقیف کنند. امضاء کنندگان این طومار گفتند که منصوری با ویزای ایتالیا به آلمان آمده و از آگوست 2019 تا کنون به صورت پنهانی در این کشور زندگی می‌کند. او به صورت غیابی به دریافت رشوه و فساد در ایران متهم شده است.

همزمان یک مرکز پزشکی که ادعا شده منصوری در آنجا تحت درمان قرار گرفته، اعلام کرد چنین بیماری در میان بیمارانش وجود ندارد و وزارت امور خارجه آلمان هم اعلام کرد سفارت این کشور در تهران، وزیرایی برای غلامرضا منصوری صادر نکرده است.

کریستف دیلویر، دبیرکل گزارشگران بدون مرز در صفحه توئیتر نوشت که منصوری اینک در آلمان است و این سازمان شکایتی علیه او ارائه کرده است.

دیلویر نوشت: «سازمان بین‌المللی گزارشگران بدون مرز و سازمان گزارشگران بدون مرز آلمان همینک شکایتی علیه غلامرضا رضایی ارائه کرد؛ قاضی ایرانی که مسئول بازداشت و شکنجه حداقل 20 روزنامه‌نگار در سا 2013 است. او همینک در آلمان حضور دارد و دادستان کل نباید اجازه فرار او را بدهد.»

در روزهای گذشته فعالان ایرانی کمپینی به راه انداخته‌اند که هدف از آن دستگیری قاضی غلامرضا منصوری است؛ قاضی که نامش در پرونده فساد مسئولان قضایی به میان آمده و فعالان ایرانی از دولت آلمان خواسته‌اند او را به اتهام نقض حقوق بشر و سرکوب روزنامه‌نگاران بازداشت کند.

مزمان کاوه موسوی، وکیل ایرانی- بریتانیایی اعلام کرد که علیه منصوری اعلام شکایت می‌کند و از همه ایرانیان خواست اسناد و مدارکی که علیه او و اقداماتی که در نقض حقوق شهروندان دارند، جمع‌آوری کنند.
موسوی پیش از این توانسته بود موجباب بازداشت یک ایرانی دیگر به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت را در سوئد فراهم آورد.

شادی صدر، مدیر بنیاد عدالت برای ایران هم گفت که در حال جمع‌آوری مدارک لازم برای پیگرد قضایی قاضی منصوری است.

ایرانیان خارج از کشور با امضای طوماری از مقامات آلمان درخواست کردند غلامرضا منصوری را توقیف کنند. امضاء کنندگان این طومار گفتند که منصوری با ویزای ایتالیا به آلمان آمده و از آگوست 2019 تا کنون به صورت پنهانی در این کشور زندگی می‌کند. او به صورت غیابی به دریافت رشوه و فساد در ایران متهم شده است.

او همچنین در سال 2012 نقش فعالی در دستگیری برادران سعید کریمیان مدیر شبکه تلوزیونی GEM TV داشت. کریمیان سه سال پیش و با هدف اعمال فشار روی این شبکه تلویزیونی در ترکیه ترور شد.

فعالان و روزنامه‌نگاران ایرانی می‌گویند که منصوری تنها در یک روز (8 فوریه 2013) حکم بازداشت 20 روزنامه‌نگار را صادر کرده و به دستور او نیروهای امنیتی به دفتر روزنامه‌های متعددی حمله کرده و تعدادی از روزنامه‌نگاران از جمله سردبیر یکی از این روزنامه‌ها را بازداشت کردند.

در سوی مقابل دفتر دادستانی کل تهران احتمال داد منصوری به تهران و برای حضور در جلسه دادگاه بازنخواهد گشت، زیرا که او تلفن همراه خود را به صورت روشن در تهران گذاشته بود تا نیروهای امنیتی را گمراه کرده و سبب شود آنها متوجه خروجش از کشور نشوند.

این مقام دادستانی تهران گفت که منصوری یک ماه پس از بازداشت اکبر طبری، معاون اجرایی صادق آملی لاریجانی، رئیس‌سابق قوه قضائیه از تهران گریخت. طبری متهم اصلی پرونده فساد بزرگ در سیستم قضایی ایران است.

در صورت بازداشت منصوری در آلمان، این دومین اقدام موفقیت‌آمیز در یک سال گذشته برای بازداشت نقض‌کنندگان ایرانی حقوق بشر و آزادی‌ رسانه‌هاست. در سال گذشته حمید نوری که در کشتن هزاران زندانی سیاسی در سال 1988 دست داشت بازداشت و اکنون در سوئد تحت محاکمه قرار دارد.