.
.
.

علی یونسی نخبه ایرانی در زندان به کرونا مبتلا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رضا یونسی برادر علی یونسی اعلام کرد که برادرش علی در زندان به کرونا مبتلا شده است.

پس از گذشت بیش از دو هفته از آخرین تماس علی یونسی نخبه ایرانی و دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف تهران، برادر او اعلام کرد که علی از زندان با خانواده‌اش تماس تلفنی گرفته است و به آنها گفته که به کرونا مبتلا شده و به همین علت با اینکه اجازه داشته تماس بگیرد، نتوانسته این کار را بکند.

شاید در آن تماس والدین دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که در المپیاد بین المللی علی یونسی موفق به کسب مدال طلا شدند ، با اطمینان از این که او مرد نیست خوشحال شدند، اما او از وضعیت فرزندشان که بیش از دو ماه در ایران بازداشت شده بود، بر خلاف پیش بینی اتهاماتی که از طرف خانواده وی توصیف شده است راضی بود.

رضا یونسی استاد دانشگاه مقیم سوئد برادر علی، روز جمعه 12 ژوئن 2020، در حساب کاربری توئیتر خود نوشت که خانواده وی برای ملاقات علی به زندان اوین رفته بودند، اما از ملاقات آنها با وی جلوگیری شد.

او همچنین اظهار کرد كه وكیل این دانشجوی زندانی که از طرف خانواده‌اش برای دفاع از علی تعیین شده است نیز نمی‌تواند او را ببیند.

رسانه‌های ایران بیش از 62 روز پیش گزارش دادند که نخبه جوان ایرانی که در المپیاد جهانی نجوم در سال 2017 در چین مدال طلا گرفت، دستگیر شد بدون اینکه دلایل آن را بداند.

چند هفته پیش نیز آیدا یونسی خواهر علی، در یک فیلم کوتاه که آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد اعلام کرد که برادرش در منزل پدری پس از اینکه مورد ضرب و شتم شدید مأموران امنیتی قرار گرفت، بازداشت شد.

او همچنین نسبت به شرایط فعلی بازداشت برادرش و احتمال شکنجه او ابراز نگرانی کرد.

قوه قضاییه ایران، علی یونسی و امیرحسین مرادی دیگر دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف را که همزمان با یونسی دستگیر شده بود را به ارتباط داشتن با «گروه مجاهدین خلق» متهم کرد. در ادامه این اتهام تهیه «اقلام انفجاری در منزل» را از جمله اقدامات این دو دانشجو ذکر کرده است.

از سوی دیگر خانواده علی یونسی این اتهامات را تکذیب کردند و آن را «داستان‌سازی» خواندند.