سخنگوی دولت ایران: اعتماد ما نسبت به مذاکره با آمریکا از بین رفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران در نشست خبری روز دوشنبه 8 ژوئن، گفت، اعتماد جمهوری اسلامی نسبت به مذاکره با آمریکا از بین رفته است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ربیعی در این نشست با بیان اینکه آمریکا می‌داند برای رسیدن به شرایط مساعد و دیپلماسی موفق با ایران چه کارهایی باید انجام دهد، گفت: «اعتماد ما نسبت به صداقت و جدیت و نتیجه بخش بودن مذاکرات از بین رفته است و آمریکا برای اصلاح آن باید آنچه را که تخریب کرده است، از نو بسازد.»

Advertisement

سخنگوی دولت ایران گفت: «امیدوارم روند آزادی کامل همه زندانی‌های در آمریکا ادامه یابد و همانگونه که بارها اعلام کردیم ایران آمادگی کامل برای تبادل همه زندانیان را دارد و مسئولیت این تعلل برعهده دولت آمریکا است.»

او در ادامه گفت: «ما هیچ نشانه‌ای از واقعی بودن توییت‌های رییس جمهوری آمریکا مشاهده نمی‌کنیم، تمایل دولت آمریکا برای مذاکرات جدی و ثمربخش علائمی دارد که در این اظهارات دیده نمی‌شود. پیش از این هم اعلام شده است در صورتی که آمریکا مشتاق گفت‌وگو با ایران است می‌تواند با به میز مذاکرات با حضور کشورهای باقی‌مانده در برجام که خود آن را ترک کرده بازگردد.»

او افزود: «ما بارها اعلام کردیم در سال‌های گذشته اعتماد ما نسبت به صداقت و جدیت و همچنین نتیجه بخش بودن مذاکرات از بین رفته است برای اصلاح آن باید هر آنچه را که یک جمله به تخریب کرده اند از نو بسازند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که اگر امکان مبادله زندانیان وجود داشته باشد، ایران آمادگی دارد مابقی افرادی که دربند آمریکا هستند را آزاد کرده و به ایران بازگرداند.

پس از انکار انجام مبادله دو زندانی میان ایران و آمریکا از سوی برخی مقامات ایران که طی روزهای اخیر روی داد، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ساعاتی پیش، درباره مبادله زندانیان میان دو کشور اعلام آمادگی کرد. خبرگزاری ایرنا، یکشنبه 7 ژوئن 2020 گزارش داد، عباس موسوی پس از آزادی مایکل وایت نظامی آمریکایی از زندان ایران، گفت: «این تبادلات از بعد انسانی انجام شده است. چند تن از اتباع ایران به دلایل واهی و به صورت غیرقانونی در آمریکا به گروگان گرفته شده‌اند. اتهام آنها این است که تحریم‌های آمریکا را دور زده یا نقض کرده‌اند که از دید ما، چنین اتفاقی نیفتاده و از سوی دیگر، تحریم‌های آنها هم غیرقانونی و بی‌مبناست».

او با بیان اینکه دیوار بی‌اعتمادی هنوز بین ایران و آمریکا وجود دارد، اظهار کرد: «ایران هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نکرده است».

مبادله «مایک وایت»، افسر سابق نیروی دریایی آمریکا با مجید طاهری پزشک ایرانی در بند آمریکا، تناقض‌گویی‌های مقامات ایران در این باره را به همراه داشت. در حالی که برخی مقامات بلندپایه ایرانی مانند علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران منکر هر گونه مذاکره میان ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان اخیر شد، عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز جمعه 5 ژوئن دیدار «بیل ریچاردسون» با محمدجواد ظریف درباره زندانی آمریکایی آزاد شده را تأیید کرد.

علی شمخانی روز جمعه در پیامی توئیتری تأکید کرد که در آینده هیچ مذاکره‌ای بین تهران و واشنگتن انجام نخواهد شد. شمخانی گفت که تبادل اخیر زندانیان، نتیجه مذاکره با آمریکا نیست وهیچ مذاکره‌ای هم در راه نخواهد بود.

این درحالی است که خبرگزاری ایرنا، گزارش داد که سخنگوی وزارت امور خارجه دیدار «بیل ریچاردسون» با محمدجواد ظریف درباره زندانی آمریکایی را تأیید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم