گسترش آتش سوزی‌های سریالی جنگل‌ها و مراتع ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنا بر گزارش‌ها از ایران، بخشی از اراضی ملی ارتفاعات چاه نفت جهرم دچار حریق شده‌است.

گزارش‌ها همچنین از وقوع‌ آتش‌سوزی در جنگل‌های بلوط باغ‌ملک خوزستان و خسارت‌های ناشی از حریق در تکاب، بوشهر و جاهای دیگر حکایت دارد.

هنوز جزئیاتی از علت آتش‌سوزی‌ها و خسارت‌های آن‌ها منتشر نشده، اما طی روزهای گذشته حریق‌های پی‌ در پی در گوشه و کنار ایران خبرساز شده‌اند که به گفته دست اندرکان، ناشی از اهمال مسئولان امور و نبود تجهیزات لازم برای فرو نشاندن آتش از قبیل هلی گوپرهای آبپاش است.

بنا اساس آخرین گزارش ها در بامداد یکشنبه 7 ژوئیه، اراضی ملی ارتفاعات معروف به چاه نفت در شهرستان جهرم استان فارس، دچار حریق شده است و با توجه به کندی اقدام دستگاه های مسئول مقابله با آتش سوزی در این منطقه، گروه‌های کوهنوردی و دیگر شهروندان داوطلب یا همیا در منطقه در تلاش برای خاموش کردن آتش هستند.

این در حالی است خبرگزاری صداوسیمای ایران دو روز پیش مدعی شد، آتش سوزی دامنه‌ جنگل‌های چاتیز جهرم مهار شده است.

جنگل‌های گرمسيری جهرم شامل درختان کنار، کُهور، بادام کوهی و یا گون هستند که به‌طور طبیعی در این منطقه می‌رویند.

اراضی ملی در ایران بیرون از محدوده شهری به اداره منابع طبیعی تعلق دارند و آن‌هایی که داخل محدوده شهری واقع شده‌اند در کنترل سازمان مسکن و شهرسازی هستند

هنوز هیچ‌یک از مقام‌های دولتی در مورد حریق در جهرم اظهار نظر نکرده‌اند.

بنابر گزارش برخی رسانه ای داخلی، مراتع و جنگل‌های بلوط در باغ‌ملک صبح شنبه 6 ژوئیه، دچار آتش‌سوزی‌ شده است.

فرماندار باغ‌ملک گفته بود: علت این حادثه هنوز مشخص نیست

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تکاب در آذربایجان غربی نیز خبر از نابودی کامل 2.3 هکتار از مراتع روستای «قره‌بابا» در پی حریق داده است.

حریق جمعه شب گذشته جنگل دست کاشت عامری بوشهر نیز به سوختن دست‌کم 25هکتار انجامیده بود.

روز شنبه 6 ژوئیه همچنین سخنگوی سازمان آتش نشانی از مهار حریق در محدوده زندان اوین تهران خبر داده بود.

در همان روز مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر گفته بود حریق در مراتع منطقه «بهمرد» دشتستان، و تلاش «نیروهای امدادی و مردمی» برای مهار آن همچنان ادامه دارد.

طی روزهای اخیر خبرهای مختلفی از حریق در مناطق مختلف ایران منتشر شده است. از جمله آتش‌سوزی جنگل‌های گچساران و منطقه حفاظت شده خائیز در کهگیلویه و بویراحمد، آتش‌سوزی در جنگل‌های اطراف شهرستان اندیکا، آتش‌سوزی در مجتمع تجاری زیتون تهران و برخی پارک‌ها و بوستان‌های تهران، حریق در انبارهای شرکت فولاد خوزستان، آتش‌سوزی جنگل‌های حاشیه سد کرخه اندیمشک اهواز، آتش‌سوزی در محوطه سایت تاریخی ربع رشیدی تبریز و دیگر نقاط این کشور.

روز شنبه خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بود طی دو هفته اخیر «نزدیک به 20 مورد» آتش‌سوزی و حریق جدی در سراسر ایران گزارش شده است.

خبرگزاری دولت ایران «نبود امکانات و ابزارهای لازم در این زمینه و روشن شدن نقش عامل انسانی در این آتش‌سوزی‌ها» را مسئله‌ای «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید