.
.
.

پرسش روزنامه بریتانیایی: آیا نفوذ ایران در عراق کاهش یافته؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هنگامی که قاسم سلیمانی در حمله پهبادی آمریکا در ژانویه گذشته به قتل رسید، ایران متعهد شد که از طریق شبه نظامیان خود در عراق، «انتقامی سخت» را به تلافی قتل سلیمانی، سامان خواهد داد.

نظام ایران همچنین از فراکسیون‌های پارلمانی هم پیمان خود درعراق خواستار بیرون راندن 5 هزار سرباز آمریکایی و نیروهای هم پیمان گردید که این خواسته تا این لحظه متحقق نشده است.

بر أساس تحلیل روزنامه بریتانیایی «تلگراف»، 6 ماه از طرح این تهدید از سوی ایران گذشته ولی سربازان آمریکایی مستقر در نقاط گوناگون خاک عراق، هنوز در این کشور حضور دارند و لذا این پرسش شکل می‌گیرد که آیا نفوذ ایران درعراق، فرسایش یافته است؟

تلگراف به نقل از یک مقام مسئول غربی، پیش‌بینی می‌کند که به احتمال زیاد حضور نیروهای آمریکا در عراق، ادامه خواهد یافت و توافق میان واشینگتن و بغداد بر ضرورت ادامه حضور نیروهای آمریکا درعراق در راستای ادامه نبرد با سازمان داعش، تاکید دارد و لذا مشاهده می‌شود که تهران در سریان دادن نفوذ خود درعراق و پیاده کردن تهدیدهای خویش، بشدت شکست خورده است.

به نوشته تلگراف، عاملی که موید نظریه کاهش نفوذ استراتژیک ایران در عراق است، ناکامی اسماعیل قاآنی در جانشینی سلیمانی به عنوان فلرمانده نیروی قدس، برغم سفرهای مکرر او به عراق می باشد که غالبا با برخورد سرد و ابراز مخالفت بغداد مواجه شده است.

نکته دیگر در تائید این نظریه، به قدرت رسیدن مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر پس از شکست تلاش‌های ایران از طریق فراکسیون های پارلمانی طرفدار خود برای قبولاندن چهره های صد در صد وابسته به خود برای جای گرفتن در این جایگاه است.

بر أساس نوشتار تلگراف، همچنین با نظر به اعتراض‌های مردمی عراق، کاهش نفوذ استراتژیک ایران در این کشور کاملا اشکار می‌گردد که خروجی و برآیند فشارهای شدید تظاهر کنندگانی بوده که از دخالت‌های مداوم ایران در أمور کشورشان به جان آمده و همه یک صدا در طول چندین ماه شعار « ایران برو بیرون» را سر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم