.
.
.

واشنگتن‌پست: کرونا میان عرب‌های ايران که از تبعیض شاکی هستند شعله‌ور شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

واشنگتن‌پست از اوج گرفتن دوباره کرونا در ایران خبر داد و نوشت در حالی که این اپیدمی ابتدا در تهران و قم افزایش یافته بود، موج دوم آن در «خوزستان» واقع شده است، منطقه‌ای غنی از نفت در جنوب غربی ایران که در آنجا «اقلیت قومی عرب» مدتهاست از تبعیض شکایت می‌کنند.

در ادامه این گزارش آمده است این شرایط در حالی در جنوب غربی ایران به وجود آمده که «فقط چند هفته پس از اینکه به نظر می‌رسید ایران، اپیدمی خود را پشت سر گذاشته است.

خبرگزاری رسمی ایرنا، اعلام کرد که بار دیگر به طور متوسط روزانه بیش از 3000 مورد جدید ابتلا به کرونا در یک روز شناسایی شد و روز پنجشنبه بیشترین تعداد ابتلا در یک روز که بیش از 3500 بیمار جدید بود را به ثبت رساند که تعداد کل مبتلایان را به 164000 نفر رساند.

واشنگتن‌پست در ادامه نوشت: «در حالی که این اپیدمی ابتدا در تهران و قم افزایش یافته بود، شعله ور شدن دوباره آن، عمدتاً در استان «خوزستان» واقع شده است، منطقه‌ای غنی از نفت در جنوب غربی ایران که در آنجا، یک اقلیت قومی عرب، مدتهاست از تبعیض شکایت می‌کنند.

پزشکان و ساکنان این منطقه می‌گویند که بی‌توجهی گسترده به پروتکل‌های بهداشتی در این استان به گسترش این بیماری کمک کرده است.

یک پزشک متخصص اطفال در بیمارستانی در شهر دزفول، گفت: «آمار ابتلا بسیار بالاست. اکثر مردم نمی‌توانند ماسک پیدا کنند و هیچ کس فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی نگرفته است. او به شرط ناشناس ماندن در مورد آزادتري در مورد شرايط منطقه صحبت كرد».

او در ادامه افزود که تنها در بیمارستانی که او کار می‌کند تست کرونای حداقل 40 نفر از کارکنان مثبت شده است.

فقدان نسبی زیرساخت‌های لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان باعث شده تلاش‌ها چندان مثمر ثمر نباشد.

از سوی دیگر، اقتصاد محلی زمین‌گیر شده و کمبود آب باعث شده است که ساکنان معترض به خیابان‌ها بروند.

یکی از ساکنین اهواز در ویدئویی که اخیرا در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، با عصبانیت فریاد زد: «اگر آب ندارم چگونه می‌توانم دوش بگیرم یا حتی دست خود را بشویم؟ ما یک ماه کامل آب نداریم».
اعترضات غیزانیه

واشنگتن‌پست در ادامه نوشت: «دو هفته پیش، ساکنان غیزانیه، یک روستا در نزدیکی اهواز، نسبت به کمبود آب آشامیدنی اعتراض کردند که نیروهای امنیتی به سمت آنها آتش گشودند.»

این مرد در ادامه گفت: «اگر من می‌خواهم از حقوقم دفاع کنم، آنها [دولت] با گلوله به من پاسخ می دهند. دیگر مهم نیست، من می‌خواهم بمیرم. . مرگ بهتر از این زندگی است».

این استان در منطقه‌ای در مرز عراق، محل استقرار بیشترین ذخایر نفت و گاز ایران است و برای تجارت هم از طریق زمینی و هم از طریق بنادر در خلیج بسیار حیاتی است. هرگونه شیوع طولانی‌مدت در آنجا می‌تواند برای دولت ایران چالش‌هایی ایجاد کند که به ثروت و صنعت آن متکی است و در حال حاضر توسط مردم محلی متهم است که نارضایتی‌های فراوان آنها را نادیده گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده است: «طی اعتراضات سراسری اواخر سال گذشته به علت افزایش قیمت سوخت، بدترین خشونت در «خوزستان» روی داد، جایی که بر اساس گزارش گروههای حقوق بشری، نیروهای امنیتی در شهر ماهشهر، به روی مردم معترض که جادهها را بسته بودند با سلاح‌های سنگین آتش گشودند و دست کم دهها نفر کشته شدند که برخی آمار تلفات را بسیار بیشتر اعلام کردند. »

الکس واتانکا، مدیر برنامه ایران در موسسه خاورمیانه در واشنگتن، گفت: «خوزستان قطعا برای ایران از اهمیت استراتژیک برخوردار است».

براساس آمار و ارقام منتشر شده از سوی مقامات بهداشتی، موارد ابتلا در این استان در حال حاضر حدود یک چهارم از کل موارد روزانه ایران را تشکیل می‌دهد.

حتی قبل از شروع موج جدید کرونا، این بیماری همه‌گیر باعث شد اقتصاد منطقه ضعیف شود و شرایط زندگی را برای بسیاری از ساکنان بدتر کرد. ایرنا به نقل از یک استاد اقتصاد مستقر در اهواز گفت: «حداقل 160 شرکت تحت‌تأثیر منفی شیوع کرونا قرار گرفته‌اند و ده‌ها هزار کارگر یا به طور موقت یا دائمی شغل خود را از دست دادند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم