.
.
.

مبادله زندانی میان آمریکا و ایران، اکنون آزادی بانکدار ایرانی؛ واقعا چه اتفاقی افتاده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دادگستری آمریکا، در اقدامی کم‌سابقه، اتهام نقض تحریم‌های ایران علیه علی صدر هاشمی‌نژاد، مدیر بانک پیلاتوس مالت را پس گرفت که سه ماه پیش در دادگاهی در نیویورک، مجرم شناخته شده بود.

دادستان پرونده از قاضی دادگاه فدرال منتهن در نیویورک روز جمعه، ۵ ژوئیه، اتهام‌ها علیه علی صدر هاشمی‌نژاد را پس گرفت.

بر أساس گزارش منابع آگاه، دادستان پرونده او تاکید کرد که استدلال دادستانی در ادامه دعوی قضایی، به دلیل پنهان نگه داشتن ادله بوده و اینکه طولانی شدن روند قضایی به نفع دستگاه قضایی نخواهد بود.

صدر از نحوه ارائه شواهد در دادگاه توسط دادستانی شکایت کرده و اینکه آیا وکلای دولت آمریکا، شواهدی را که داشتند در اختیار گروه وکلای آقای صدر قرار داده بودند یا نه.

رید واینگارتن، وکیل آقای صدر این اقدام را «غیرمنتظره» توصیف کرده و به بلومبرگ گفته، او و موکلش مطمئن نیستند به چه دلیل دولت اتهاماتش را پس گرفته است.

به گفته تحلیل گران أمور مربوط به روابط پنهانی میان آمریکا و رژیم ایران، تبادل زندانیان میان آمریکا و ایران درچند روز اخیر و نهایتا تبرئه این بانکدار جنجالی که به پول شوئی و دور زدن تحریم‌ها به نفع ایران است، بیانگر بروز چرخشی راهبردی در مذاکرات محرمانه میان آمریکا و ایران در سطح بالا می باشد و گفته روز گذشته برایان هوک مبنی بر باز ماندن درهای دیپلماسی بروی نظام ایران و تشکر مستقیم ترامپ از ایران به خاطر ازادی مایکل وایت، تماما موید درستی این نگرش است.

گفتنی است که صدر هاشمی متهم بود که با تکیه بر نظام مالی آمریکا در طول چند سال، 115 میلیون دلار از ونزوئلا برای شرکت خانوادگی صدر در ایران ارسال کرده است. از شش مورد اتهامی، او در پنج مورد مجرم شناخته شد. اتهاماتی که آقای صدر رد کرده بود

هم‌زمان با اعلام این خبر، خانواده روزنامه‌نگاری که درباره پرونده بانک پیلاتوس تحقیق می‌کرد، خواهان بازگرداندن آقای صدر به مالت شده‌اند. انفجار بمب در ماشین دفنی کاروانا گالیزیا، خبرنگار مالتی باعث مرگش شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم