.
.
.

شمخانی: تبادل زندانی میان ایران و آمریکا حاصل مذاکره نبود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی شمخانی نماینده علی خامنه‌ای رهبر ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی، تاکید دارد که تبادل زندانیان میان آمریکا و ایران، حاصل گفت‌وگو میان این دو کشور نیست.

او روز جمعه 5 ژوئیه در توئیتی نوشت: «تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبوده است.»

در حالی که وزارت خارجه ایران و دولت آمریکا رسما تبادل دو زندانی را در نتیجه مذاکرات و میانجی‌گری دولت سوئیس تایید کرده‌اند.

گفتنی است که روز پنج‌شنبه 4 ژوئیه همزمان با آزادی مایکل وایت، ملوان سابق نیروی دریایی آمریکا، مجید طاهری پزشک ایرانی-آمریکایی ساکن فلوریدا نیز آزاد شد.

وزارت خارجه ایران و دولت آمریکا تایید کرده‌اند که برای تبادل زندانیان مذاکره شده و وزارت امور خارجه سوئیس هم روز پنجشنبه تایید کرد در «مذاکرات» آزادی وایت و طاهری «نقش» ایفا کرده است.

در همین رابطه، یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، به رویترز گفته است که آزادی وایت پس از «چند ماه مذاکرات بین ایران و آمریکا» روی داد.

روز جمعه 5 ژوئیه، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز موضوع دیدار بیل ریچاردسون، فرماندار سابق ایالت نیو مکزیکو، با ظریف درباره آزادی وایت را تایید کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز با اشاره به آزادی وایت گفته است این موضوع نشان می‌دهد توافق دو کشور ممکن است و از حکومت ایران خواست برای توافق منتظر نتیجه انتخابات (ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر امسال) نماند.

با این حال شمخانی ، مسئله حصول مذاکره میان ایران و آمریکا را به کلی رد کرده و در توییت خود با حمله به دولت دونالد ترامپ نوشت که گفته‌های مقامات آمریکا «نمایش موفقیت‌های ساختگی» است و تیم او «چاره‌ای جز» این ندارد.

او سپس تاکید کرد که «تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره‌ای هم در آینده انجام نخواهد شد.»
پیش از این خامنه ای رهبر انقلاب به دفعات اعلام کرده بود ایران هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم