مقامات تهران: آمریکا مجید طاهری پزشک ایرانی را آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه ایران شامگاه پنج‌شنبه 4 ژوئن 2020 اعلام کرد مجید طاهری پزشک ایرانی که در ایالات متحده آمریکا بازداشت شده بود، همزمان با آزادی مایکل وایت سرباز سابق مارینز آمریکا از سوی تهران، آزاد شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که طاهری پس از آن که به «دلایل باطلی» در ایالات متحده آمریکا بازداشت شده بود، آزاد شد.

مایکل وایت سرباز سابق نیروی مارینز آمریکا پنج‌شنبه پس از آن از سوی ایران آزاد شد که آمریکا سیروس اصغری دیگر دانشمند ایرانی بازداشتی در ایالات متحده را آزاد کرده بود که یک روز قبل به ایران رسیده است.

آزادی متقابل زندانیان ایرانی و آمریکایی در دو کشور در حالی صورت می‌گیرد که هر دو طرف هر گونه مبادله زندانیان بین دو کشور را تکذیب کردند.

دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری ایالات ‌متحده آمریکا پنج‌شنبه گفت که شهروند آمریکایی آزادشده، ایران را با یک هواپیمای سوئیسی ترک کرد.

مسئولان آمریکایی روز پنج‌شنبه اعلام کردند یک کهنه‌سرباز نیروی دریایی ارتش این کشور به نام مایکل وایت پس از دو سال زندان در ایران با هواپیمای دولتی سوئیس در مسیر بازگشت به میهن است.

در همین رابطه برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا به همراه یک پزشک به زوریخ رفته تا از مایکل وایت استقبال کرده و او را در مسیر بازگشت به میهن همراهی کنند.

وایت پس از آن آزاد شد که آمریکا پس از ماه‌ها مذاکره آرام درباره زندانیان یک پزشک ایرانی آمریکایی را که روند دادرسی او از سوی وزارت دادگستری این کشور در جریان بود، آزاد کرد.

روابط دو کشور که دهه‌هاست دچار تنش است، پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های حداکثری علیه ایران و پس از کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه ایران، در آغاز سال جاری به شدت تیره و تار شد.

جوانا وایت، مادر مایکل وایت درباره آزادی پسرش گفت: «من به شدت از شنیدن این خبر که کابوس به پایان رسید و پسرم اینک در دست آمریکا و در مسیر بازگشت به وطن است، بسیار خوشحالم.»

او همچنین از وزارت امور خارجه آمریکا و بیل ریچاردسون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و فرماندار سابق ایالت نیومکزیکو که موضوع دستگیری پسرش در ایران را مطرح و دنبال کرده، تشکر کرد.

مایکل وایت پس از آن در ایران دستگیر شد که در اینترنت با زنی ایرانی آشنا شده و عاشق او شد و برای دیدار با این زن به ایران رفت. او به اتهام توهین به رهبر ایران و انتشار داده‌های محرمانه در اینترنت، دستگیر و به 10 سال زندان محکوم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم