قدردانی ترامپ از ایران برای آزادی یک آمریکایی همزمان با آزادی زندانی ایرانی در آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه 4 ژوئن از ایران به خاطرآزاد کردن مایکل وایت، تشکر کرده و خاطرنشان نمود که این کار نشان داد، دستیابی به یک توافق امکان پذیر است.

مایکل وایت، ملوان سابق نیروی دریایی آمریکا که بیش از دو سال پیش در ایران به اتهام اهانت به رهبر انقلاب و نشر تصاویر مستهجن شخصی، بازداشت شد، روز پنجشنبه با یک هواپیمای سوئیسی، ایران را ترک کرد.

دونالد ترامپ در یک رشته توییت نوشته است: «الان با مایکل وایت، گروگان سابق آمریکایی صحبت کردم . او پس از آزادی از ایران الان در زوریخ سوئیس است. او به زودی سوار یک هواپیمای آمریکایی خواهد شد و در حال بازگشت به خانه اش در ایالات متحده است.»

او در توییت دیگری در راستای بهره برداری انتخاباتی و تبلیغ برای کارآمدی سیاستش در قبال ایران نوشته است: «از زمانی که (رئیس جمهور) شده‌ام، ما بیش از 40 آمریکایی گروگان و زندانی را آزاد و به خانه بازگردانده‌ایم. از ایران تشکر می‌کنم، این نشان داد که توافق ممکن است.»

دونالد ترامپ در آذرماه سال گذشته پس از آزادی ژیائو وانگ، پژوهشگر چینی-آمریکایی دانشگاه پرینستون، هم از نظام ایران به خاطر اجرای آنچه که «مذاکرات منصفانه» خواند، تشکر کرده بود.

به گزارش رویترز، همزمان با خروج مایکل وایت از ایران، مجید طاهری پزشک ایرانی -آمریکایی ساکن فلوریدا آزاد شده و به او اجازه داده شده به ایران بازگردد. به گزارش ایرنا، مجید طاهری به دلیل نقض تحریم های آمریکا علیه ایران به مدت 16 ماه در بازداشت بسر برد.

سخنگوی کاخ سفید در گفت وگو با رویترز،ابراز امیدواری کرد که آزادی مایکل وایت، زمینه ساز بروز گشایشی در روابط میان ایران و آمریکا باشد.

مایکل وایت در گفت و گو با شبکه فاکس نیوز در زوریخ گفته است: «در حال بهبود هستم. من در زندان مرکزی مشهد و قبل از مرخصی به ویروس کرونا مبتلا شدم. خوشحالم که به خانه باز میگردم»

مایکل وایت در ادامه از تلاش‌های دونالد ترامپ برای آزادی خود تشکر و از سفارت سوئیس نیز برای کمک‌هایش در این زمینه، قدردانی کرد.

وزارت امور خارجه سوئیس روز پنجشنبه تایید کرد که در مذاکرات ببه انگیزه «اقدامی بشردوستانه» که به آزادی مایکل وایت و مجید طاهری منجر شد، نقش داشته و آماده اقداماتی بیشتر در همین راستا می‌باشد.

در همین حال، یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، به رویترز گفته است، آزادی مایکل وایت پس از چند ماه مذاکرات میان ایران و آمریکا به دست آمد.

وکیل مجید طاهری با تاکید بر این که طاهری در دادگاه، اتهامات وارده را پذیرفته، به رویترز گفته است که موکلش برای دیدار با خانواده و درمان به ایران خواهد رفت و سپس به آمریکا باز خواهد گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید