تاکید دوباره فرانسه بر لزوم آزادی فریبا عادلخواه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس جمهور فرانسه فراخوان جدیدی را برای آزادی فوری فریبا عادلخواه محقق فرانسوی-ایرانی به ایران ارسال کرد.

امانوئل مکرون امروز جمعه 5 ژوئن 2020، در توئیتی، با یادآوری گذشت یک سال از زمان بازداشت فریبا عادلخواه، نوشت: «قابل قبول نیست که او هنوز در زندان باشد».

پیش از این، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز آزادی فریبا عادلخواه محقق فرانسوی-ایرانی را از ایران خواستار شد.

فریبا عادلخواه، در ماه مه به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به پنج سال و بابت عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس توسط ایران، محکوم شد.

لودریان با صدور بیانیه‌ای گفت: «امروز به نمایندگی از فرانسه، من بار دیگر از ایران می‌خواهم که خانم عادلخواه را فورا آزاد کند».

وی افزود: «این وضعیت فعلی می‌تواند بر روابط فرانسه و ایران تأثیر منفی بگذارد و اعتماد بین دو کشور را به طور جدی تضعیف کند».

حدود یک هفته پیش، لودریان گفت که روابط با ایران دشوار می‌شود، پس از آنکه تهران یک محقق فرانسوی-ایرانی را زندانی کرد. او این حکم صادر شده را «سیاسی» توصیف کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه به رادیو دولتی فرانسوی اظهار کرد: «این حكم دارای انگیزه سیاسی است، بنابراین ما قاطعانه از مقامات ایران می‌خواهیم كه فریبا عادلخواه را بدون هیچ گونه تأخیری آزاد كنند».

در ماه مارس، تبادل زندانی بین ایران و فرانسه اتفاق افتاد که طی آن، رولان مارشال محقق فرانسوی با مهندس جلال روح‌الله‌‌نژاد مبادله شدند اما هیچ نشانه‌ای مبنی بر آزاد شدن عادلخواه به طور مشابه وجود ندارد.

مقامات ایران در ابتدای سال گذشته اعلام کردند که عادلخواه انسان‌شناسی که غالبا برای تحقیق در مورد جامعه ایران پس از انقلاب به ایران سفر می‌کرد، به اتهام جاسوسی دستگیر شده است.

درخواست آزادی عادلخواه از سوی فرانسه در حالی بار دیگر مطرح شد که روز گذشته مایکل وایت، نظامی پیشین آمریکایی در قبال آزادی مجید طاهری دانشمند ایرانی، توسط ایران آزاد شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در توییتر خود در این باره نوشت: «دکتر مجید طاهری و آقای وایت به زودی با خانواده‌های خود دیدار می‌کنند».

او با بیان اینکه این تجربه برای همه زندانیان قابل تعمیم است، افزود: «گروگان‌های ایرانی در زندان‌های آمریکا یا هرجای دیگر که به خواست آمریکا زندانی شده‌اند، باید به وطن بازگردند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم