بلیت قطار در ایران بار دیگر تا 20 درصد گران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شورای عالی ترابری ایران با افزایش 20 درصدی قیمت بلیت قطارهای مسافری و 50 درصدی قیمت بلیت قطارهای حومه‌ای موافقت کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، جمعه 5 ژوئن 2020، در جلسه‌ 26 مه شورای عالی ترابری ایران، با پیشنهاد شرکت راه آهن مبنی بر افزایش 20 درصدی قیمت بلیت قطارهای مسافری و 50 درصدی قیمت بلیت قطارهای حومه‌ای موافقت شد.

سال گذشته و همزمان با افزایش مسافرت‌های تابستانی نیز بلیت قطارهای مسافری در ایران، 22 درصد افزایش یافته بود؛ پیش از آن نیز در تابستان سال سال 2018 نیز شرکت راه‌آهن ایران با افزایش 10 درصدی قیمت بلیت قطار موافقت کرده بود.

محمد رجبی رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی ایران در این باره گفت: «شرکت‌های حمل‌و‌نقل ریلی در ابتدا افزایش 40 درصدی قیمت بلیت قطارهای مسافری را به هیئت مدیره راه‌آهن پیشنهاد دادند که نهایتاً در شورای عالی ترابری با افزایش 20 درصدی قیمت‌ها موافقت شد».

به گفته او، نرخ بلیت، به دلیل «تورم و افزایش نرخ ارز» افزایش یافته، چون 45 تا 65 درصد هزینه‌های تعمیر و نگهداری قطارها، ارزی است.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا از رشد 130 درصدی هزینه‌های شرکت‌های ریلی نسبت به سال قبل خبر داد.

رجبی، رقم مطالبات شرکت رجا از دولت را بیش از 400 میلیارد تومان دانست که هنوز پرداخت نشده است.

گفتنی است، خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌های جدید، صنعت ریلی ایران را نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر با مشکلاتی روبه‌رو کرد. برخی شرکت‌های خارجی که با ایران مراودات کاری در حوزه ریلی داشتند از این کشور خارج شدند. همچنین واردات قطعه، بخش‌هایی از صنعت ریلی را برای تعمیر و نگهداری با دشواری‌هایی روبرو کرد.

احمد جلالی، مدیرعامل یک شرکت فعال در حوزه ساخت قطعات ریلی، 8 سپتامبر 2018 در گفت‌وگو با صمت‌نیوز با اشاره به اینکه صنعت ریلی در سال‌های گذشته با مشکلات ناشی از تحریم روبه‌رو بود، گفت: با توجه به انعقاد برجام، روند تبادلات ما با اروپایی‌ها بهتر شده بود و برخی شرکت‌ها اعلام کرده بودند حاضرند با ایران همکاری کنند اما از اواخر سال گذشته که بحث خروج آمریکا از برجام مطرح شد، رفتار آنها تغییر کرد».

به گفته او، خروج آمریکا از برجام، باعث بیرون رفتن برخی شرکت‌های مهم و بزرگ اروپایی فعال در صنعت ریلی از ایران شد.

جلالی افزود: «حتی برخی شرکت‌های چینی که در اواخر دولت دهم و در بحبوحه تحریم‌ها، کمک زیادی به حمل‌ونقل ریلی ایران کردند اعلام کرده‌اند با توجه به اینکه از سوی آمریکا زیر فشار هستند و با در نظر گرفتن مشکلات بانکی، ایران را ترک خواهند کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم