ایران؛ بازداشت عاملان آتش‌سوزی جنگل‌های خائیز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سدالله هاشمی مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ایران از بازداشت عاملان آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه حفاظت شده «خائیز» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، اسد الله هاشمی گفته است، براساس گزارشاتی که از سوی مراجع قضایی شهرستان بهبهان به اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه داشته ایم، دادستان عمومی و انقلاب شهر بهبهان به عنوان مدعی العموم در روزهای ابتدایی آتش سوزی به این موضوع ورود کرده و دو نفر عامل آتش سوزی را شناسایی، دستگیر و بازداشت کردند.

او‌ گفت: «شکایت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد بعنوان خسارت دیده از این دو نفر آماده است که پس از تعطیلات پیش رو از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.»

هزاران هکتار جنگل‌ و مرتع و نخلستان‌ در سه استان ایران از هفته اول خرداد در آتش سوخت و شدت آتش سوزی‌های زاگرس به حدی است که از برخی نواحی به دشواری می‌توان عبور کرد. آتش‌ انواع گونه‌های جانوری و گیاهی را به خاکستر تبدیل کرده ولی بدون بالگرد آبپاش، امکان دسترسی به این مناطق نیست.

به گفته مسئولان استانی، نیازی فوری به بالگردهای آبپاش وجود دارد اما یا دیر می‌رسند و تعداشان کافی نیست و یا خرابند و یا بنزین ندارند.

سرهنگ علی عباس‌‌نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌‌های ایران گفت، اگر تجهیزات هوایی زودتر به منطقه اعزام شده بود همان روز اول امکان مهار آتش وجود می‌داشت.

به گفته او پیش از این وزارت دفاع بالگردهای اطفای حریق را برای ما تأمین می‌کرد ولی به دلیل عدم تامین اعتبار از سوی دولت دو سال است که با ما همکاری نمی‌کنند.

این در حالی است که یوسف قربانی فرمانده هوانیروز ارتش مدعی است ایران قویترین «ناوگان بالگرد» در خاورمیانه را دارد.

یکی از خلبان هوانیرو اخیرا در مصاحبه با سایت‌های خبری اپوزسیون ایران خاطر نشان کرده که بالگردهای مدل بِل 214 هوانیروز اگر از نظر فنی آماده باشند، توان حمل مخزن آب دارد اما نه به اندازه حجمی که بالگردهای مدل میل‌‌ ساخت روسیه سپاه می‌توانند حمل کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size