.
.
.

مجری ایرانی ساکن آمریکا: نژادپرستی ما علیه عرب‌های ایران «واضح و مبرهن» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مجری رادیو و تلوزیون ایرانی که در حال حاضر ساکن آمریکاست، با نوشتن توئیتی، «تحقیر نژادپرستانه» ایرانی‌ها علیه عرب‌های این کشور را «واضح و مبرهن» دانست و تغییر در ایرانی‌ها و تقویت «مسئولیت شخصی» در آنها را خواستار شد.

کامبیز حسینی، بازیگر و طنزپرداز ایرانی، امروز دوشنبه 1 ژوئن 2020 با نوشتن رشته توئیتی، تلاش کرد نشان دهد که وضعیت نژادپرستی در ایران نسبت به آمریکا خیلی بدتر است.

او افتخار به تاریخ گذشته و زندگی کردن در 2500 سال پیش را بیهوده توصیف کرد و خواستار «مسئولیت شخصی» و تغییر ایرانی‌ها شد اما تاکید کرد که هدفش از انتشار چنین مطلبی «تایید آمریکا و تحقیر کردن ایرانی‌ها نیست».

نژادپرستی اولویت نبوده و هنوز نیست

این نویسنده ایرانی در ادامه نوشت: «روشنفکرها، اکتیویست‌ها و انقلابیون ما هرگز روی نژادپرستی کار جدی نکردند. اولویت نبود. هنوز نیست».

حسینی با اشاره به عرب‌های ایران، آنها را «عرب‌زبان» خواند و تاکید کرد که «تحقیر نژادپرستانه» ایرانی‌ها علیه آنها «واضح و مبرهن» است.

عرب‌زبان خواندن عرب‌ها یک توهین است

«عرب‌زبان» خواندن عرب‌های ایران توسط حسینی مورد انتقاد برخی از کاربران قرار گرفت و باعث شد به او تذکر بدهند که به کار بردن چنین اصطلاحی خود «توهین و تحقیر» به شمار می‌آید و مصداقی از اصطلاحات نژادپرستانه علیه عرب‌هاست که عذرخواهی او را در پی داشت.

«کاوه قریشی» خبرنگار و کارشناش در امور کردها در کامنتی نوشت: «عرب‌زبان توصیف درستی نیست. آن‌ها عرب هستند، اما چون ناسیونالیست‌ها مدعی‌اند که آن‌ها به عرب تبدیل شده و پس عرب نیستند، بهشان می‌گویند: عرب‌زبان. تصدق شما».

این مجری ایرانی در ادامه بیان کرد: «ما ایرانی‌ها غرور نژادپرستانه‌ای نسبت به فارس و این حرف‌ها داریم و بهش افتخار می‌کنیم ولی اگر نمی‌دانستید بدانید که تعبیر ساده «شوخی شهرستانی» تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه است».

عقبه ایرانی‌ها یکی از نژادپرست‌ترین آدم‌های دنیاست

حسینی آنچه را نژادپرستی ایرانی‌ها دانست را به شدت مورد انتقاد قرار داد و نوشت: «ایرانی‌ها! یعنی من و تو عقبه‌مون شاید یکی از نژادپرست‌ترین آدم‌های دنیاست».

مجری ایرانی رادیو و تلوزیون، از ایرانی‌های ساکن آمریکا که اعتقاد دارند به علت روی دادن حادثه کشته شدن یک سیاهپوست در آمریکا به دست پلیس، فرقی میان ایران و ایالات متحده نیست، انتقاد کرد و افزود: «هر وقت شما برای دفاع از حقوق اقلیت‌های ایرانی رفتید و تظاهرات کردید و گاز اشک‌آور خوردید بیایید اینجا از این حرف‌ها بزنید. ما تا برسیم به اینکه برای اختلاف نژادی به مساوات برسیم کلی زمان داریم. ما تا برسیم به روزی که سه راه جمهوری به بالا در مخالفت با نژادپرستی حکومت با عرب‌ها و کردها و ترک‌ها و... تظاهرات کنند کلی زمان نیاز داریم».

او با انتقاد از وضعیت حقوق زنان در ایران که این روزها همزمان با کشته شدن رومینا اشرفی دختر 13 ساله با داس به دست پدرش، بار دیگر زیر ذره‌بین افکار عمومی رفته و ضرورت تغییر آن مطرح شده، اظهار کرد: «تو حق خواهر و مادرت رو از حکومت و جامعه هنوز نتونستی بگیری هموطن!»

کامبیز حسینی، سابقه حضور در صداوسیمای جمهوری اسلامی دارد. او در 10 سالگی به مدت سه سال در برنامه رادیویی «غنچه‌های انقلاب اسلامی» حضور داشت اما پس از مهاجرت به آمریکا یکی از منتقدان جدی جمهوری اسلامی شد و با تهیه برنامه‌های طنز به نقد این حکومت پرداخت.

عمده شهرت حسینی به دلیل اجرای برنامه تلویزیونی پارازیت بود که از سال 2009 تا 2012 از بخش فارسی صدای آمریکا پخش می‌شد. از کارهای دیگر او می‌توان به اجرای برنامه پولتیک و در ساعت 5 عصر نام برد که هر دو از رادیو فردا پخش می‌شدند. او در حال تولید و اجرای یک پادکست هفتگی به نام پارادوکس است که از رادیو فردا پخش می‌شود.