.
.
.

سخنگوی دولت ایران: تحریم‌های آمریکا به جایی نخواهد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران دوشنبه 1 ژوئن 2020 در نشست خبری هفتگی‌ گفت، تحریم‌های آمریکا به جایی نخواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ربیعی در پاسخ به سوالی درباره صادرات بنزین از سوی ایران به ونزوئلا گفت: «ارسال صادرات ما یک اقدام طبیعی براساس حرکت آزاد تجارت بین‌الملل بود. در آینده هم با قاطعیت هرجایی که بتوانیم تبادل کالا داشته باشیم کار خود را ادامه می دهیم.»

او در ادامه گفت: «تحریم‌های آمریکا به جایی نخواهد رسید. از این پس هم جلوی تداوم حرکت صادرات و واردات ما را نخواهد گرفت. امیدواریم دولت آمریکا از سر عقل گرایی بر شعارهای ظاهری خود در تجارت آزاد در آب ‌راه‌ها بماند.»

سخنگوی دولت ایران گفت: «ما نمی‌گذاریم آمریکا برای ما خفه شدن اقتصاد را تصور کند. امیدواریم با گشایش‌هایی که در قسمت نفت می‌شود، درآمدهای ارزی خود را تامین کنیم.»

این اظهارات سخنگوی دولت ایران در حالی است که ایالات متحده آمریکا با استفاده از تحریم، تحویل محموله‌های سوخت ایران به ونزوئلا را مختل کرد.

وال استریت ژورنال 29 مه 2020 گزارش داد، مقامات آمریكا اعلام کردند كه تهدید تحریم‌ها، باعث جلوگیری از برخوردهای مسلحانه با کاراکاس می‌شود.

مقامات آمریكا تاکید کردند كه دو فروند كشتی یونان با پرچم لیبریایی که از محصولات نفتی ایران پر شده و به سمت ونزوئلا می‌روند تا بار خود را تحویل دهند را با تهدید به تحریم، متوقف می‌کنند. این دو نفتکش و سه نفتکش دیگر از ایران به مقصد ونزوئلا برای تحویل بنزین، حرکت کرده بودند، سه نفتکش به مقصد رسیده‌اند و دو نفتکش در حال حرکت در مسیر هستند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند دو کشتی تحت مالکیت یونان در صورت ادامه مسیر به سمت ونزوئلا از دریافت خدمات بیمه و دسترسی به نظام بانکی بین‌المللی محروم می‌شوند.

یک مقام آمریکایی گفت که با مالکان کشتی تماس گرفته‌اند و به آنها اعلام کردند که با خطر بزرگ تحریم‌ها مواجه هستند.

یک منبع دیپلماتیک و یک مقام آمریکایی نیز به وال‌استریت‌ژونال گفته‌اند که واشنگتن در تلاش است کشور‌های متحد خود که این نفتکش‌ها از آب‌های آن‌ها عبور می‌کنند را مجاب کند با این کشتی‌ها به عنوان ناقضان تحریم‌ها برخورد کنند.

از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا 25 مه، اعلام کرد که آمریکا معافیت‌های تحریمی مرتبط با برجام را لغو و دو دانشمند ایرانی را در ارتباط با برنامه هسته‌ای تحریم می‌کند.

وی در این رابطه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «امروز به معافیت‌های تحریمی پروژه‌های مرتبط با برجام در ایران پایان می‌دهم که در مدت 60 روز اجرایی خواهد شد. ادامه تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران ایجاب می‌کند که این همکاری پایان یابد.»