قالیباف به روحانی: الگوی مدیریت دولت ناکارآمد است و مجلس طرفدار دولت انقلابی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدباقر قالیباف، رئیس جدید مجلس یکشنبه 31 مه در نخستین نطق پیش از دستور خود در انتقادی مستقیم از دولت روحانی و در همداستانی با علی خامنه ای چند روز پیش خواهان روی کار آمدن دولتی جوان و انقلابی شد، تاکید کرد که الگوی مدیریتی دستگاه‌های اجرایی ناکارآمد است و مجلس با دولت منطقی و انقلابی خواهد بود.

او گفت «اکنون که مجلس در آغاز راه خود قرار دارد، آنچه شرایط را خطرناک تر می‌کند، الگوی مدیریتی دستگاه اجرایی کشور است، که علاوه بر ناکارآمدی و آشفتگی مدیریتی، و تمرکز بر نگاه به بیرون، به بسیاری از اصول و مولفه های الگوی مدیریت جهادی نیز باور ندارد.»

رئیس مجلس یازدهم گفت: «مجلس با استفاده از ظرفیت های تقنینی و به خصوص نظارتی خود دولت را به سمت مطلوب هدایت کند.»

محمدباقر قالیباف سه روز پیش با 230 رای‌ به ریاست مجلس یازدهم رسید و برای یکسال در این پست باقی خواهد ماند.
قالیباف در حالی موضع خود در مخالفت با عملکرد دولت را بیان کرده که حسن روحانی، رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم، از نمایندگان خواسته بود در یک‌ سال باقی‌مانده از عمر دولت او، همکاری داشته باشند و مصالح ملی را بر «مصالح جناحی و حزبی» اولویت دهند

روحانی پیش از شروع به کار مجلس جدید هم گفته بود که «دولت از اکنون دست دوستی خود را به سمت مجلس جدید دراز می‌کند.»

اما در همان جلسه افتتاحیه پارلمان، رضا تقوی رئیس سنی مجلس از جانب نمایندگان گفت: «ما وکیل الدوله نیستیم و معاند الدوله هم نیستیم.»

اکثریت قریب به اتفاق مجلس یازدهم در دست محافظه‌کاران منتقد دولت است و در انتخابات اسفندماه از مجموع 290 نماینده، 279نفر انتخاب شده‌اند. از این میان، تنها 20 نماینده اصلاح‌طلب و 37 نماینده مستقل به مجلس راه یافته‌اند.

اخیرا با برکناری رضا رحمانی وزیر برکنار شده وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) دولت حسن روحانی در آستانه رأی اعتماد دوباره قرار گرفت. اگر مجلس یازدهم که اکثر کرسی‌های آن در دست منتقدان دولت است، تصمیم به استیضاح یکی از وزرا بگیرد و نیمی از هیات وزیران کابینه تغییر کند، دولت حسن روحانی نخستین دولتی خواهد بود که در چهل سال‌ گذشته، ناچار شده مجددا از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

شایان ذکر است که مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم، پایین‌ترین سطح مشارکت در تاریخ مجلس ایران در ط.ل چهل سال گذشته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید