چشمک زدن بایدن به نظام ایران؛ دولت آینده او قصد بازگشت به برجام را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بایدن، نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا از طریق تونی بلینکن مشاور سیاست خارجی خود این سیگنال را به نظام ایران داده که اگر ایران مانند گذشته عمل کند، دولت آینده‌ی او( بایدن) به برجام باز خواهد گشت.

به گزارش ماهنامه روابط بین الملل نشنال اینترست، تونی بلینکن، یکی از مشاوران ارشد بایدن چهراشنبه 27 مه تاکید کرد: «اگر ایران به توافق نامه عمل كند، جو بایدن نیز قول داده است که ما هم همین كار را می كنیم. لیکن ما از این فرصت به عنوان یک بستر استفاده می كنیم تا با همكاران خود، توافق نامه‌ی قوی تر و طولانی تری برقرار كنیم.»

بلیکن افزود: «من فکر می کنم شانس مناسبی برای انجام این کار خواهیم داشت، زیرا شرکایمان با ما خواهند بود و از ما دور نیستند. در عین حال، خیلی بیشتر احتمال دارد که شرکایمان در تلاش برای جلوگیری از اقدامات دیگر ایران که به نظر ما قابل اعتراض است، به ما بپیوندند»

بلیکن روز دوشنبه گذشته درنشست یک گروه لابی اسرائیل نیز همین موضع گیری را تکرار کرده بود.

گفتنی است، در ابتدا توافق نامه‌ی برجام در ازای رفع تحریم‌های اقتصادی از ایران، محدودیت‍هایی برای برنامه هسته‌ای این کشور تعریف کرده بود اما ترامپ قبل از اجرای سیاست فشار حداکثری بر اقتصاد ایران، آن را «بدترین توافق مذاکره شده» نامید و از آن انتقاد کرد. از آن زمان، ایران تعهدات خود نسبت به برجام را کاهش داده است.

برایان هوک، که مسئولیت امور ایران را در وزارت خارجه آمریکا برعهده دارد، هفته گذشته ادعا كرد: «تا زمانی که ترامپ در سمت ریاست جمهوری آمریکا است، قرار نیست واشنگتن به این معامله بازگردد و در آن باقی بماند.»

به نوشته نشنال اینترست، بلینکن که بعنوان مشاور امنیت ملی جو بایدن در دوره اوباما، در برجام نقش ایفا کرده گفت: با توجه به شرایط موجود می‌توان گفت که رویکرد ترامپ نسبت به ایران، یک شکست بسیار بسیار جدی بوده است اما مطمئناً اتفاقاتی افتاده و آن دوران سپری شده است.

جیک سالیوان، یکی دیگر از مشاوران رده بالای بایدن، هفته‌ی گذشته گفت که واقعیات نشان می‌دهند که هواداران برجام در چند مورد اشتباه کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: تحریم های اقتصادی به معنای محدود ایجاد درد عمیق اقتصادی علیه ایران، مؤثرتر از حد انتظار بود. بایدن خواستار تلطیف تحریم های اقتصادی برای کمک به ایران در مقابله با کرونا شده، هرچند که به اندازه بسیاری از دموکرات ها از این ایده حمایت نکرده است.

سالیوان گفت: «بایدن باید بلافاصله روند مذاکره درباره توافق نامه بعدی را آغاز کند که شامل مذاکره در مورد برخی از تاریخ های انقضای محدودیت‌ها برای ایران می‌شود.»

مهمترین تاریخ انقضا در اکتبر سال 2020 است، وقتی که قرار است تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران منقضی شود.

دولت ترامپ قصد دارد از یک مکانیزم بحث برانگیز به نام«مکانیزم ماشه» برای بازگرداندن این تحریم‌ها استفاده کند؛ اما سایر کشورهای عضو سازمان ملل گفته اند که ایالات متحده هیچ دلیلی برای تمدید تحریم‌ها ندارد، زیرا پیشاپیش، برجام را ترک کرده است.

بلیکن در مصاحبه روز چهارشنبه 27 مه با نشنال اینترست افزود که محدودیتها درمورد ایران حتی تحت توافق برجام نیز وجود دارد و همه این‌ها واقعاً پابرجا خواهند ماند. برجام یک اکسیر معجزه‌آسا نیست. ما قصد نداشتیم تمامی مشکلات را حل کنیم. بلکه هدف ما این بود که یک مشکل را برطرف کنیم، همان مسئله‌ای که برای ما حادتر بود و آن ممانعت از دستیابی ایران به ظرفیت ساخت سلاح هسته ای است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید