متوسل شدن دوباره نظام ایران به قطع اینترنت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش سایت‌های اپوزسیون ایران، ایموجی‌های جدید «شرکت توییتر» برای هشتگ توییت‌های مرتبط با قطعی اینترنت، فیلترینگ و اختلال‌ها، به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی شهروندان ایرانی تبدیل شده‌اند. این‌بار، بامداد روز چهارشنبه 27 مه، برخی از کاربران ایرانی در حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود اعلام کرده‌اند که دسترسی آن‌ها به اینترنت جهانی برای دقایقی به‌صورت گسترده با قطعی کامل مواجه شده است.

بر أساس این گزارش‌ها، اگرچه که این اختلال مدت زمان زیادی طول نکشیده و پس از حدود 15 دقیقه، دوباره وضعیت دسترسی‌ها به شکل سابق خود بازگشته اما نگرانی‌ها بار دیگر درباره وضعیت آینده اینترنت در بین شهروندان ایرانی افزایش یافته است.

این مساله در حالی اتفاق افتاده است که «حسن کرمی»، فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی در گفت‌وگو با رسانه‌ها در13 مه اعلام کرده بود: «باید آشوب‌های سال 99 (شمسی) را با حداقل هزینه جمع کنیم.»

براساس مستندات موجود، ساعت دو و 37 دقیقه بامداد چهارشنبه 27 مه در ایران، دسترسی کاربران به اینترنت جهانی به مدت تقریبی 10 تا 15 دقیقه قطع شده و در این مدت، تنها دسترسی به وب‌سایت‌های ایرانی (اینترنت ملی) امکان‌پذیر بوده است. هم زمان، داده‌های شبکه «شرکت ابرآروان» درباره وضعیت ارتباطات اینترنت ایران نیز تایید کننده این اتفاق بوده است.

سازمان «نت‌بلاکس» که یکی از نهادهای مستقل نظارت اینترنت و رصد وضعیت دسترسی‌ها به اینترنت به شمار می‌رود، در توییتی این اختلال پیش‌آمده و قطعی شبکه در ایران را تایید کرده است.

نکته عجیب و قابل توجه در خصوص اختلال اینترنت در ایران، آن است که اتخاذ تصمیم برای این قطعی برخلاف گذشته، بدون هیچ پیش‌زمینه‌ سیاسی یا امنیتی از سوی مقامات نظام انجام شده است. بعد از گذشت حدود 24 ساعت از این اتفاق نیز هیچ یک از مسوولان ذیربط در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره این مساله اظهارنظری نکرده‌اند.

قطع دسترسی به اینترنت که از راهکارهای نظام ایران برای جلوگیری از دسترسی به اطلاعات و انتشار گزار‌ش‌ها از داخل ایران است، پس از سال 2009 به‌عنوان یک حرکت استراتژیک در برابر اعتراضات مردمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این اتفاق در آبان 2019 به‌ صورت جدی‌تری رخ داد؛ به‌ طوری که اینترنت در حدود 15 روز در سراسر ایران قطع شد. پس از این تاریخ بود که بسیاری از کارشناسان اعلام کردند نظام ایران با تمام توان سعی دارد مردم این کشور را از نظر دسترسی به اینترنت در شرایطی مانند کره شمالی قرار دهد تا از انتشار اخبار و گزارش‌های مربوط به ایران و نقض حقوق بشر جلوگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید