جنجال قتل فجیع دختر 13 ساله توسط پدرش در تالش ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

قتل فجیع یک دختر 13 ساله به نام رومینا اشرفی توسط پدرش به وسیله داس در تالش ایران، جنجال زیادی به پا کرد.

کانال‌های محلی تالش در شمال ایران، 21 مه 2020 خبر قتل رومینا اشرفی را منتشر کردند. دانش‌آموز 13 ساله تالشی که به علت فرار با پسری که عاشقش شده بود توسط پدرش با داس به قتل رسید. این خبر امروز 26 مه 2020 انعکاس زیادی در رسانه‌های ایران داشت.

این دختر نوجوان پس از فرار با پسر مورد علاقه‌اش توسط پلیس دستگیر و علیرغم اینکه اصرار کرده بود او را به پدرش تحویل ندهند، به خانواده‌اش بازگردانده شد.

رسانه‌های ایران گزارش دادند که رومینا دلباخته یکی از پسر‌های همشهری شده بود اما به علت مخالفت‌های شدید پدر دختر با ازدواج این دو به دلیل تفاوت‌های فرهنگی، آن‌ها را به فکر فرار از منزل وا داشت.

افراد محلی به رسانه‌های ایران اعلام کردند که رومینا به دلیل حفظ امنیت جانی خود و آشنایی با خلقیات پدرش تمایل به بازگشت به خانه نداشته اما به ناچار و طبق قوانین به پدر خانواده تحویل داده می‌شود اما توسط او به قتل می‌رسد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، پدر بعد از ارتکاب جرم با در دست داشتن داس از خانه خارج شده و به قتل دخترش اعتراف می‌کند و توسط پلیس بازداشت و به مراجع قضایی سپرده می‌شود.

این در حالی است که مطابق با ماده 220 قانون مجازات اسلامی پدر در جایگاه ولی دم در قتل فرزند، قصاص نمی‌شود و قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می‌شود. این اتفاق بار دیگر خلاهای قانونی در قوانین جمهوری اسلامی برای محافظت از جان کودکان در برابر والدین را نمایان‌تر کرده است.

حمیدرضا گودرزی وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران نهایت مجازاتی که برای پدری مانند رومینا تعیین می‌شود را حبس از 3 تا 10 سال عنوان کرد.

قتل رومینا توسط پدرش، انتقادها از سلطه افکار مردسالار و حمایت از آن در قانون جمهوری اسلامی را افزایش داده است. پدری که به دختر خود پس از فرار از خانه به شکل یک ننگ نگاه می‌کند و وظیفه خود می‌داند این لکه ننگ را پاک کند، می‌داند که قانون در چنین قتلی با او تسامح می‌کند.

در آگهی ترحیم رومینا از آوردن نام مادرش خودداری شده و به جای آن لیستی از نام مردانی که با او نسبت نزدیک دارند آورده شده و نام پدرش که او را به قتل رسانده در صدر این لیست قرار گرفته است.

یکی دیگر از انتقادهای مطرح شده در رابطه با پسری است که رومینا با او فرار کرد، مردی که سن او بین 30 تا 35 ذکر شده و با دختری که هنوز به سن قانونی نرسیده و کودک به شمار می‌آید رابطه برقرار کرده و او را تشویق به ازدواج با خود می‌کند و پس از دستگیری بدون هیچ مجازاتی تبرئه می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید