ترس از گسترده‌ شدن اعتراضات نماینده خامنه‌ای را به غیزانیه فرستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ایران روز دوشنبه 25 می 2020 گزارش کردند عبدالنبی موسوی فرد، نماینده رهبر ایران در اهواز و شهرهای پیرامون به دیدار خانواده‌های زخمی‌شدگان سرکوب مردم تشنه، بی‌آب و معترض بخش غیزانیه رفت.

نیروهای امنیتی روز شنبه به سوی مردم غیزانیه که در اعتراض به بی‌آبی تجمع کرده بودند، آتش گشوده و تعدادی از آنها را زخمی کردند.

خبرگزاری فارس ویدئویی منتشر کرد که در آن عبدالنبی موسوی فرد به منزل نوجوان عربی به نام حسن مجدم رفته و از او دلجویی کرد.این نوجوان از سوی نیروهای امنیتی که به سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم روستایی اقدام کردند، زخمی شد.

تصویر این نوجوان در حالی که روی زمین نشسته و پاهایش زخمی و خون‌آلود شده‌اند بارها در فضای مجازی بازنشر شده و او به نماد اعتراضات تشنگی و بی‌آبی مردم غیزانیه تبدیل شد.

اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز گزارش کرد نیروهای امنیتی ایران به تجمع اعتراضی مردمی که در اعتراض به نبود آب شرب، مسیر اهواز به ماهشهر را مسدود کردند، حمله کرده و با پرتاب گاز اشک‌آور و ضرب و شتم معترضان سعی در متفرق کردن آنها نمود.

با ادامه اعتراضات نیروی امنیتی به سوی مردم آتش گشوده و تعدادی از آنها را با گلوله‌های پلاستیکی زخمی شدند و تعدادی دیگر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بخش غیزانیه در شرق اهواز 85 روستا و بیش از 25 هزار نفر جمعیت دارد و علیرغم وجود بیش از 300 چاه نفت از مناطق بسیار فقیر به شمار آمده و حتی از آب شرب محروم است. نیروهای امنیتی تا کنون بارها اعتراضات مردم تشنه غیزانیه را سرکوب کرده‌اند.

فعالان عرب اهواز دیدار نماینده خامنه‌ای از نوجوان مجروح را افزایش روزافزون نگرانی ایران از اعتراضات گسنرده مردمی توصیف کردند، به ویژه اینکه اهواز و شهرهای پیرامون آن در ماه نوامبر 2020 نیز شاهد کشتار معشور بود؛ کشتاری که در آن و در دیگر شهرها پیرامون صدها نفر با آتش سنگین تانک و مسلسل نیروهای امنیتی کشته شدند.

تحلیلگران پیش از این و باتوجه به اوضاع اقتصادی و معیشتی ناگوار در ایران بارها درباره شعله‌ور شدن مجدد اعتراضات گسترده هشدار داده بودند و دیدار نماینده رهبر ایران از خانواده این نوجوان مجروح تلاشی در همین راستا توصیف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید