با یکی از بازوهای نیروی قدس در قاره آفریقا آشنا شوید: اسماعیل دجیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فشار کمرشکن تحریم‌ها و انزوای جهانی ایران را بر آن واداشته که به دنبال زمین‌های جدید برای بازی بگردد، به این امید که بتواند اینگونه تحریم‌ها را دور زده و اندکی از فشار آنها بکاهد و در همین راستا آفریقا یکی از نقاطی است که ایران در چند سال گذشته به آن چشم دوخته است.

گزارش‌ها سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی نشان می‌دهد ایران در چند سال گذشته تمرکز خود روی نفوذ در کشورهای مختلف قاره آفریقا را دو چندان کرده است و برای این کار روی ابزارها و بازوهای خود مانند پیکارجویان حزب‌الله لبنان و همچنین ارتباط‌گیری با شورشیان برخی کشورها مانند نیجریه و چاد حساب باز کرده است.

این گزارش‌ها نشان داد که نیروی قدس سپاه ایران توانست با به کارگیری و استخدام اسماعیل دجیده، شورشی نامدار چاد با فرماندهان جنگ در چاد، سودان و آفریقای مرکزی ارتباط برقرار کند.

دجیده سال گذشته در چاد دستگیر شد. او اولین بار در دسامبر 2016 در جزیره کیش با واسطه یک تاجر خودرو لبنانی با فرماندهان نیروی قدس دیدار کرد. او پس از آن بارها به همراه این تاجر خودرو به بیروت رفته و با مسئولات حزب‌الله لبنان دیدار کرد. دفاتر ورود و خروج فرودگاه بین‌المللی بیروت ورود و خروج مکرر او به و از لبنان را ثبت کرده‌اند.

اطلاعاتی که دجیده در بازجویی‌ها فاش کرده، نشان می‌دهد نیروی قدس و حزب‌الله لبنان در تاسیس یک نیروی شبه‌نظامی جدید به نام «سرایاء الزهرا» در کشورهای آفریقایی دست داشته‌اند و هدف از تاسیس این نیرو حمله به منافع آمریکا، پادشاهی عربی سعودی و چند کشور دیگر در آفریقاست.

او همچنین فاش کرد که گروهی از جوانان آفریقایی را تشویق و بسیج کرده و این جوانان در مناطق حزب‌الله در لبنان و در القصیر سوریه و همچنین مناطق تحت سیطره حزب‌الله عراق آموزش‌های نظامی و امنیتی دریافت کرده‌اند.

اسماعیل دجیده اعتراف کرد با علی پرهون، فرمانده واحد 400 نیروی قدس در لبنان ارتباط داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید