پروتکل بازگشایی اماکن مذهبی ورزشی و اغذیه فروشی‌های ایران اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محسن فرهادی معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ایران یک‌شنبه 24 مه 2020 جزییات پروتکل بازگشایی حرم‌ها، مراکز آموزشی و مراکز ورزشی را اعلام کرد.

محسن فرهادی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: «بر اساس پروتکل بهداشتی بازگشایی اماکن مقدس، فقط قرار است صحن این اماکن باز شود، مردم می توانند با رعایت فاصله گذاری از یک سمت صحن وارد شوند و بدون اینکه توقف و حضور داشته باشند، از طرف دیگر خارج شوند. قرار نیست نماز جماعتی در این اماکن خوانده شود. در واقع زوار از دور رواق ها و حرم را زیارت می‌کنند و از طرف دیگر خارج می‌شوند.»

Advertisement

او گفت: «مقررات و پروتکل بازگشایی شامل آستان مقدس حضرت امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه (س)، حرم شاهچراغ، شاه عبدالعظیم و سایر امامزاده‌ها می‌شود.»

او درباره بازگشایی اماکن ورزشی گفت: «اماکن ورزشی پر برخورد مثل سالن‌های کشتی همچنان بسته و بازگشایی آنها ممنوع است. بقیه فعالیت های ورزشی در مناطق سفید آزاد است. در مناطق زرد ورزش‌های انفرادی آزاد است و در مناطق قرمز برخی باشگاه‌های ورزشی با تایید مسئولان ورزشی و دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند فعال باشند. استخرها هم فقط در مناطق سفید می‌توانند باز باشند.»

فرهادی افزود: «رستوران‌ها، اغذیه فروشی‌ها و فست فودها از امروز (عید فطر) بازگشایی می‌شوند و می‌توانند با رعایت پروتکل بهداشتی سرویس دهی به مشتریان را شروع کنند. البته با حداکثر ظرفیت نمی‌توانند فعالیت کنند و با رعایت فاصله گذاری می‌توانند به ارائه خدمات سرو غذا در داخل رستوران و اغذیه فروشی اقدام کنند.»

حسن روحانی روز شنبه 23 مه 2020 در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلام خبر بازگشایی صحن حرم‌ها بعد از عید فطر گفت که در روند مبارزه و مهار کرونا درایران، از سه مرحله تقریبا عبور کرده‌ایم و کم کم وارد مرحله چهارم می‌شویم. رئیس‌جمهوری ایران در این جلسه در تشریح این مراحل سه گانه گفت «اعلام دقیق بیماری و بسیج همه کشور برای مقابله با این بیماری، عبور از حالت خطرناک و کنترل شیوع آن با طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی و بازگشایی‌های تدریجی و پلکانی کسب و کارها، سه مرحله‌ای بود که تقریبا به جز در برخی مناطق، از آن مراحل عبور کرده‌ایم.»

روحانی در ادامه اظهارداشت: «امیدواریم به تدریج و با سرعت همه کشور را به مرحله چهارم مهار کرونا برسانیم.»

رئیس‌جمهوری ایران با طرح این ادعا که «عده‌ای دنبال هراس‌افکنی هستند و این را نباید بپذیریم»، گفت: «مراقبت‌ها و احتیاط‌های بهداشتی کاملا باید رعایت شوند اما برخی می‌خواهند فضای روانی جامعه را ناامن کرده و یا اینگونه القاء کنند که وضعیت غیرقابل بازگشت است، درصورتی که چنین نیست.»

روحانی در ادامه گفت: «اماکن و صحن حرم‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی از بعد از عید فطر گشایش می‌یابد و درباره بازگشایی کل مساجد و پایان محدودیت برای فعالیت پاساژها، ظرف هفته جاری بررسی‌ها تکمیل و در جلسه شنبه آتی درباره آنها تصمیم گیری می‌شود.»

این در حالی است که سخنگوی وزارت بهداشت ایران یکشنبه 24 مه 2020 اعلام کرد که از دیروز تا امروز بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 2180 بیمار جدید به شمار مبتلایان کرونا در ایران اضافه شد.

کیانوش جهانپور اعلام کرد که مجموع مبتلایان کووید19 در ایران به 135701 نفر و مجموع فوتی‌های این بیماری به 7417 نفر رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم