حکم اعدام برای «سلطان خودرو» و همسرش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد که برای سلطان خودرو و همسرش، حکم اعدام صادر شده است.

کاهش تقاضا برای یک کالا اگرچه معمولا باعث پایین آمدن قیمت آن می‌شود اما در بازار خودروی ایران که در پی شیوع کرونا دچار رکود و کاهش تقاضا شده بود، جهش ناگهانی قیمت رخ داد، مانند سایر بحران‌های اقتصادی که در ایران رخ داده بود این بار نیز چند متهم با چهره‌های ناشناخته دستگیر و با منتسب کردن القابی مانند «سلطان» در بازار کالایی که دچار بحران شده، شدیدترین مجازات برای آنها که «اعدام» است، صادر شد.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سه‌شنبه 19 مه 2020، غلامحسین اسماعیلی، از صدور حکم اعدام برای «سلطان خودرو» و همسرش خبر داد.

او در نشست خبری خود با رسانه‌ها اعلام کرد: «در پرونده‌ای که بیش از 50 متهم داشت، کیفرخواست برای بیش از چهل نفر صادر و در دادگاه 34 نفر محکوم شدند».

اسماعیلی تصریح کرد که برای وحید بهزادی و همسرش نجوا لاشیدایی حکم «اعدام» صادر شده که قابل تجدیدنظر است و جرم آنها که در زمینه اخلال در نظام خودرو و سکه روی داده، «مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق ثبت سفارشات صوری و صرافی غیرمجاز و پیش‌خرید شش هزار و 700 دستگاه از سایپا، مشارکت در پول‌شویی به میزان 32 هزار میلیارد» است. به گفته او از منزل متهم 24 هزار سکه تمام بهار آزادی و صد کیلو طلا کشف شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران درباره حکم سایر متهمان این پرونده گفت: «هفت سال حبس برای مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا، 15 سال حبس برای رضا تقی‌زاده معاون سابق بازاریابی سایپا، 61 ماه حبس تعزیری برای محمد عزیزی نماینده مجلس، 61 ماه حبس برای فریدون احمدی و 61 ماه حبس برای حسین هشترودی رئیس سابق حراست سایپا، صادر شده است».

اسماعیلی افزود: «در رسیدگی به این پرونده علیرغم اینکه بانک صادرات شکایتی از متهم نداشت در تحقیقات مشخص شد این بانک هم از متهم طلب دارد که در نهایت اموالی از متهم پرونده در اختیار بانک صادرات قرار گرفت و این اموال پاسخگوی 6 هزار میلیارد تومان طلب بانک صادرات است».

گفتنی است، برخی مسئولان در ایران «دلالان» را مقصر گرانی خودرو معرفی کردند. سایپانیوز 11 مه 2020، گزارش داد، امیر جعفرپور معاون دفتر خودرو و نیروی محرکه وزارت صنعت معدن و تجارت با اعلام اینکه دلالان بازار خودرو را به هم ریختند، گفت: «اطمینان می‌دهم که به زودی قیمت خودرو در بازار اصلاح می‌شود و دیگر مردم با قیمت‌های بالا مواجه نخواهند شد».

او در ادامه وعده کاهش قیمت خودرو را داد و افزود: «به زودی قیمت خودرو در کارخانه‌های خودروسازی تجدیدنظر می‌شود، این امر ضمن حذف دلالان باعث خواهد شد که قیمت‌ها دیگر هیجانی افزایش پیدا نکند و مردم با شوک قیمتی روبرو نشوند».

رسانه‌های ایران، طی روزهای اخیر گزارش دادند که قیمت پژو 405 به 103 میلیون تومان و قیمت تیبا نیز در آستانه 100 میلیون تومان رسیده بود، این جهش قیمت ناگهانی خودرو، احتمال استیضاح شدن وزیر صمت را پیش آورده بود. بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، دوشنبه 11 مه 2020، حسینعلی حاجی دلیگانی در جلسه علنی مجلس ایران، با اشاره به مشکلات صنعت خودرو در این کشور گفت: «در حال حاضر وضعیت صنعت خودروسازی کشور دچار مشکلاتی شده و به گفته برخی متخصصان قیمت پراید پرواز کرده است».

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران، شامگاه همین روز، حسن روحانی، رحمانی وزیر صمت (صنعت، معدن و تجارت) را از این سمت برکنار و حسین مدرس خیابانی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد.

از سوی دیگر، رحمانی پس از برکناری، با انتشار نامه‌ای در رسانه‌ها اعلام کرد دلیل برکناری او توسط رئیس‌جمهوری، گرانی خودرو نبوده بلکه به دلیل تن ندادن به «لابی» با آذری‌ها برای تشکیل وزارت بازرگانی، از مقام خود برکنار شد.

این اظهارنظر رحمانی، توسط محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی تکذیب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم