پنج نفتکش ایرانی با بار بنزین راهی ونزوئلا شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با هشدار ایالات متحده آمریکا به ایران درباره ارسال انرژی به ونزوئلا، وبگاه‌های بررسی رفت و آمدهای دریایی اعلام کردند که پنج نفتکش ایرانی با بار بنزین راهی ونزوئلا شده و حدود 220 تا 240 میلیون لیتر بنزین به مقصد این کشور حمل کرده‌ند.

وبگاه شرکت تانكر تراكرز که به رهگیری داده‌های حمل و نقل نفت در جهان می‌پردازد، اعلام کرد این پنج نفتکش ایرانی، فورچن، پتونیا، فورست، فاکسون و کلاویل نام دارند و در ماه‌های مارس و آوریل از بندر رجایی مسیر خود به سمت ونزوئلا را آغاز کرده‌اند.

واشنگتن در روزهای گذشته هشدار داد که تعدادی از نفتکش‌های ایرانی در مسیر حرکت به ونزوئلا هستند.

بسیاری از مقامات آمریکا هم اعلام کردند که رژیم ایران به ونزوئلا در حوزه‌های مختلف از جمله بخش پالایشگاهی کمک می‌کند. در سوی مقابل کاراکاس محموله‌ای از طلا به تهران داد که براساس گزارش‌ها از طریق هوایی به ایران منتقل شد.

سال‌ها بی‌ثباتی در ونزوئلا توان این کشور برای پالایش را به حداقل رسانده و یکی از داراترین کشورها از نظر حجم منابع نفتی را ناچار به خرید بنزین از خارج کرد. در سوی مقابل صادرات نفت ایران هم از سال 2018 و پس از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای و از سرگیری تحریم‌ها علیه تهران به حداقل رسیده و همین امر ایران را ناچار به تلاش برای یافتن مشتری کرد.

ایران و ونزوئلا از یک دهه پیش و از زمان ریاست‌جمهوری هوگو چاوز به عنوان همپیمان هم به شمار می‌روند.
داده‌های دریانوردی نشان می‌دهد کاروان نفتکش‌های ایران در روزهای گذشته از کانال سوئز عبور کرده و در حال پیمودن مسیر به سمت ونزوئلا است.

نفتکش کلاویل در اقدامی حساسیت‌برانگیز روز 14 می 2020 سیگنال‌هایی مخابره کرده که حاکی از آن بود مسیر این نفتکش به سمت روتردام است ولی ساعاتی بعد مسیر خود را به سمت کاراکاس تغییر داد. پیش‌بینی می‌شود نفتکش‌های فورچن و پتونیا در 27 می 2020 به کاراکاس برسند.

به گفته منابع آمریکایی با توجه به تحریم‌های موجود علیه ایران و ونزوئلا در بازارهای مالی جهان، حدس زده می‌شود این معامله با طلا صورت گرفته باشد.

نیروی دریایی ارتش آمریکا هم روز چهارشنبه چهار کشتی جنگی و یک فروند هواپیمای بوئینگ بی8 به منطقه دریای کارائیب اعزام کرد. یک مقام عالیرتبه دولت آمریکا روز پنج‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که آمریکا در حال بررسی اقداماتی است که می‌توان علیه اقدام ایران به ارسال سوخت به ونزوئلا در دستور کار قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید