شورای عالی امنیت ملی؛ مقصد بعدی علی لاریجانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری فارس، اعلام کرد که مقصد بعدی علی لاریجانی پس از ریاست بر مجلس ایران، دبیری شورای عالی امنیت ملی خواهد بود.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، دوره نمایندگی و ریاست علی لاریجانی در مجلس ایران، پس از 12 سال، 27 مه 2020، به پایان می‌رسد در حالی که او در یکی از نشست‌های خبری خود اعلام کرده بود که فعلا برنامه‌ای برای ریاست جمهوری در سال 1400 ندارد.

خبرگزاری فارس مدعی شد که مطابق پیگیری‌هایی که این رسانه انجام داده برخی محافل نزدیک به علی لاریجانی قصد دارند وی را به عنوان گزینه برای دبیری شورای عالی امنیت ملی مطرح کنند.

او از سال 2008 و با آغاز دوره هشتم مجلس، ریاست و نمایندگی قم را برعهده داشت.

لاریجانی در انتخابات مجلس هشتم، به عنوان نماینده قم به مجلس ایران راه یافت و در چهارمین جلسه علنی مجلس هشتم، با کسب اکثریت آرا برای یک سال، به عنوان رئیس هشتمین دوره مجلس ایران انتخاب شد.

او برای مدت بیش از 10 سال، ریاست سازمان صداوسیما را بر عهده داشت، نمایندگان مجلس ششم که اکثریت آن را اصلاح‌طلبان تشکیل می‌دادند، خواستار تحقیق و تفحص از سازمان صداوسیمای تحت ریاست لاریجانی شدند، اما شورای نگهبان با این تفسیر که رهبر فوق همه قواست، مانع از تحقیق و تفحص مجلس ششم شد. با اصرار نمایندگان، سیدعلی خامنه‌ای نهایتاً تحقیق و تفحص را پذیرفت و مجلس توانست به طور محدود از این سازمان تحقیق کند.

اما به گفته نمایندگان، طرح تحقیق با کارشکنی‌های متعدد سازمان صداوسیما مواجه شد و بیش از یک سال به طول انجامید، صداوسیما و قوه قضائیه نمایندگان را تهدید به محاکمه کرده و سرانجام پرونده تخلفات صداوسیما در مجلس هفتم، بدون پیگیری، بسته شد.

بر اساس گزارش روزنامه ایران، در 13 فوریه 2005، گزارش تحقیق و تفحص مجلس تنها از پنج حساب بانکی صداوسیما (از مجموع بیش از 200 حساب بانکی) حاکی از تخلفات مالی به ارزش 5250 میلیارد ریال در این سازمان بود. لاریجانی تحقیق و تفحص نمایندگان را به تمسخر گرفت و آن را «کَشکی» خواند.

او در انتخابات نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که در سال 2005 (1384) برگزار شد، به عنوان نامزد رئیس‌جمهوری شرکت کرد اما شکست خورد و در بین هفت کاندیدا، در رتبه 6ام قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید