ایران تحقیق درباره آتش زدن مقبره تاریخی یهودیان را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دادستان کل استان همدان، یکشنبه 17 مه، از آغاز تحقیقات در مورد حادثه به آتش کشیدن مقبره تاریخی یهودیان این شهر در روز گذشته به دست عناصر ناشناس خبر داد.

در حالی که رسانه های ایران از وقوع آتش سوزی در آرامگاه تاریخی «استر و مردخای»، مزار مقدس یهودیان همدان در روز جمعه 16 مه، خبر دادند، مدیر سازمان میراث فرهنگی این استان، تاکید کرد که به این مزار، آسیبی وارد نیامد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان (ایسنا)، حسن خانجانی دادستان کل همدان تاکید کرد که نیروهای انتظامی، این حادثه را از دو روز پیش دنبال کرده اند اما موفق به دستگیری عاملان نشده و هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده اند ولی تحقیقات در خصوص این پرونده، ادامه دارد.

این نخستین واکنش رسمی نظام ایران به این حادثه پس از گذشت دو روز از آن است.باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا و سیمای دولتی ایران در گزارش روز جمعه خود، عنوان کرد « فردی که سعی به ورود به مقبره تاریخی یهودیان از طریق ساختمان بانک در مجاورت آن کرده بود، موفق به این کار نشد.

به گزارش این خبرگزاری، آسیبی به این مزار یهودی وارد نیامد و دوربین‌های مراقبت، تصویر صورت فرد مهاجم را ضبط کرده و پلیس در جستجوی اوست.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران نیز به نقل از علی مالمیر، مدیر سازمان میراث فرهنگی همدان آورد که ساختمان بیرونی آرامگاه «استر و مردخای»، هدف آتش سوزی عمدی قرار گرفت اما آسیبی به این آرامگاه، وارد نیامد.

او افزود: «آتش سوزی محدود بود و خساراتی به سیم‌های برق و اثاثیه موجود در ساختمان مجاور مقبره وارد آورد ولی دامنه این آسیب‌ها به ساختمان تاریخی این مقبره نرسید.»

مقبره استر، متعلق به همسر خشایار شاه اول، چهارمین پادشاه سلسله هخامنشی است که در فاصله 465 تا 485 پیش از میلاد بر ایران حکم میراند.مردخای نیز پسر عموی استر است و این مزار، مهمترین مکان برای یهودیان ایران به شمار می آید.

کرمل میلامید، روزنامه نگار و مولف ساکن لس آنجلس شامگاه جمعه 15 مه، در توئیت خود عنوان کرد که منابع وی که در تماس با خانواده‌‍‌ها یهودی مقیم ایران هستند، تاکید کردند، تلاش شد تا این مقبره به آتش کشیده شود اما زیان های ناچیزی به آن وارد آمد.

واکنش آمریکا در محکوم کردن این حادثه

ایلان اسکاتس کار، نماینده ویژه ایالات متحده «در امور نظارت و مقابله با یهودستیزی»، به آتش‌کشیدن مقبره «استر و مردخای»، مکان مقدس یهودیان ایران و جهان در همدان را قویا محکوم کرد.

ایلان کار در حساب توئیتری نمایندگی ویژه آمریکا در امور نظارت و مقابله با یهودستیزی نوشت که «ایالات متحده قویا حمله به مقبره «استر و مردخای» در همدان را محکوم می‌کند.»

جاناتان گرینبلات، رئیس «اتحادیه ضد افترا» روز جمعه 15 مه، در توئیتر خود نوشت که براساس گزارش‌ها، مقبره «استر و مردخای» که از مکان‌های مقدس یهودیان است، در شهر همدان در ایران به آتش کشیده شده است.

در همین حال فدراسیون‌های یهودیان ایرانی آمریکایی نیویورک و لس آنجلس نیز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به این حمله ابراز انزجار کردند.

در این بیانیه آمده است: «فدراسیون‌های یهودیان ایرانی آمریکایی نیویورک و لس آنجلس و اعضای جامعه یهودیان ایرانی‌تبار در ایالات متحده از شنیدن اخبار مربوط به اقدام عامدانه و جنایتکارانه به آتش کشیدن یک مکان باستانی و یکی از محل‌های رسمی میراث فرهنگی ایران، یعنی آرامگاه استر و مردخای در همدان، توسط گروهی اوباش بزدل به شدت منزجر و هراسان شده‌اند.»

این بیانیه می‌افزاید: «ما خواستار آن هستیم که افراد ذیربط در دولت جمهوری اسلامی ایران، عاملان این اقدام را دستگیر کرده و آنها را به خاطر این اقدام ددمنشانه و اهانت به این مکان مقدس به پیشگاه عدالت بیاورند و گام‌های لازم را برای محافظت از سایر اماکن مهم مذهبی و تاریخی بردارند.»

مرکز سایمون ویزنتال، یکی از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی حقوق‌بشری یهودی، نیز با انتشار بیانیه‌ای، حمله به آرامگاه استر و مردخای را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه که توسط خاخام ماروین هایر و خاخام آبراهام کوپر، دو تن از اعضای این سازمان، نوشته شده، آمده است: «به آتش کشیدن این مکان مقدس یهودیان، یادآور نازی‌هایی است که نه تنها زندگان را می‌کشتند، بلکه درگذشتگان را نیز مورد هتک حرمت قرار می‌دادند.»

این بیانیه می‌افزاید: «این حمله در شرایطی که حکومت ملایان بر طبل کینه‌توزی علیه یهودیان می‌کوبد و سیاست مورد حمایت آن حکومت، بر انکار هولوکاست استوار شده، اتفاق افتاده است. در چنین فضایی یک حمله خشونت‌بار علیه یهودیان،‌ یهودیت، و میراث یهود نباید موجب شگفتی کسی شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید